Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Gönder
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
Gönder
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bit ilaçlarının sağlığa zararı var mı?

69,846
kez izlendi
Puan: 4.55 / 5
Bit ilaçlarının sağlığa zararı var mı?
Günümüzde Türkiye'de kullanılan bit ilaçlarının sağlığa bir zararı yok. 1990'lı yılların sonlarına kadar kullanılan bit ilaçlarının merkezi sinir sistemine birtakım yan etkiler yapma gibi bazı zararları vardı ancak son 15 yıl içinde Sağlık Bakanlığı bu tür yan etkiler oluşturan şampuan ve kremlerin satış izinlerini iptal etti. 

Bit tedavisinde genellikle permetrin grubu saç kremlerini kullanıyoruz. Permetrin grubu saç kremlerinin içeriklerinde çok büyük zarar verecek maddeler yok, sistemik yan etkileri yok. Bazı ciltlerde tahriş, kaşıntıyı artırma gibi cilt problemlerine neden olabilir ancak saç kremi uygulamasından birkaç gün sonra bu problemler de ortadan kalkar. 

Permetrin kullanılmaması gereken kişiler ise yeni doğanlar ve hamileler. Bebeklerde veya hamilelerde bit sorunu oluştuğunda eczaneden ilaç alınmasından ziyade bir dermatoloji uzmanına başvurulması gerekir. Bu tip durumlarda genellikle kükürt ve vazelin karışımı ilaçların saça ve pubik bölgeye, genital bölgeye ve vücuda uygulanmasını öneriyoruz. Bit sorunu durumunda hamilelerde ve bebeklerde permetrin kullanımı yerine bir dermatoloji uzmanına başvurmaları en doğrusu olacaktır. 
Sağlık Kanalı Hepsini Gör
UZMANTV
Akademi

Oturduğunuz yerden öğrenin

Kişisel gelişim, MS Office Programları, İlişkiler, Yağlıboya resim... Konusunun önde gelen eğitmenlerinden başka hiçbir yerde bulamayacağınız kurslar. Oturduğunuz yerden öğrenmenin keyfini ve kolaylığını yaşayın.

Akademi'yi keşfedin
UZMANTV
Rehber

Okumayı sevenler için...

İzlemek yerine okumayı tercih ediyorsanız sizi böyle alalım. İçeriği UZMANTV editörleri tarafından hazırlanan UZMANTV Rehber'de yine sorular ve cevaplar var ama bu sefer görüntülü değil yazılılar.

Rehber'i keşfedin
Sitene ekle
Kapat