Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Birinci derece yakınlarında kanser olanlarda kanser riski daha mı yüksektir?

1,304
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Birinci derece yakınlarında kanser olanlarda kanser riski daha mı yüksektir?

Birinci derece yakınlarında kanser olan bireylerin kansere yakalanma riskleri diğer gruba göre daha fazladır. Özellikle meme kanseri genetik faktörlere bağlı gelişen bir kanser türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Kişinin varsa teyzeleri ya da kız kardeşlerinde meme kanseri olan kişiler yüksek oranda meme kanserine yakalanmaktadır.

Mide ve kolon kanserleri genellikle kişinin yapısına bağlı gelişen hastalıklardır. Aile bireylerinde kolon kanseri olan kişilerin yakalanma yaşı önem taşır. Kişinin aile bireyinde yaşanan kolon kanserinin yakalandığı yaşın 10 yıl öncesinden kendisinde de oluşma ihtimali vardır. Bu durumda kişi, aile bireyinin kansere yakalandığı yaşına dikkat ederek kendisi bu yaşa gelmeden 10 yıl öncesinde kolonoskopiyle 2 ya da 3 yıl aralarla takip tedavisi ve yakalandığında müdahale durumuna dikkat etmesi gerekir.

Genetik geçişli kanserlerde kanser olan kişinin çocuğunda beklenen durumlarda çocuğun takibi önemlidir. Aynı zamanda kanser hastalığına karşı kişinin genetiği iyi araştırılmalıdır. Örneğin, Kişinin anneannesinde meme kanseri olup annesinde olmaması durumunda dahi kişide meme kanseri olma riski yüksektir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat