Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Binaların enerji performansı nasıl belirlenir?

1,758
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Binaların enerji performansı nasıl belirlenir?

Binaların enerji performansının belirlenmesi aşamaları

Bir binanın enerji performansının belirlenmesi;
- Binanın metrekare başına düşen yıllık enerji tüketiminin belirlenmesi,
- Bu değere göre CO2 salımının hesaplanması,
- Bu değerlerin referans bir binanınki ile kıyaslanması,
- Kıyaslama sonucuna göre binanın A-G arası bir enerji sınıfına yerleştirilmesi
ile gerçekleşir.

Yapılan hesaplamalar sonucunda elde edilen Ep değerleri aşağıdaki skalaya göre sınıflandırılırlar:

Enerji Kimlik Belgesi düzenleme tarihinden itibaren 10 yıl geçerlidir. Bu sürenin sonunda Enerji Kimlik Belgesi hazırlanılacak bir rapor doğrultusunda yeniden düzenlenir. Ayrıca mevcut binaların proje değişikliği gerektiren önemli tadilat projelerinde, mekanik ve elektrik tesisat değişikliklerinde EKB yenilenmelidir.

Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği gereğince Enerji performansı C sınıfının altında olan yeni binalar için ruhsat düzenlenemez.

Mevcut binalar için, tadilat söz konusu değilse enerji performansı için bir limit olmamakla birlikte,  binanın cephe, mekanik ve elektrik tesisatı gibi enerji tüketimini etkileyen konularla ilgili toplam tadilat maliyetinin, binanın emlak vergisine esas değerinin % 25'ini aşan tadilatlarda ruhsat alabilmek için, yeni binalarda olduğu gibi bina enerji performansının en az C sınıfı olması gerekmektedir.

Enerji performansı yüksek olan binalarda devlet tarafından vergi indirimleri konulması planlanmaktadır. Ayrıca alım satımlarda ve kiralamalarda EKB ibrazının zorunlu olması nedeniyle binaya değer kazandırmakta ve binanın enerji maliyetlerinde ciddi tasarruflar sağlamaktadır.

Mevcut bir binanın Enerji Performansını yükseltmek için bazı yenileme işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Örneğin bina dış duvar ve çatısına yalıtım yaptırılabilir, sıhhi sıcak su güneş panelleriyle sağlanabilir, aydınlatma, ısıtma ve soğutmada enerji verimli ürünler kullanılabilir. 

Dikkat edilmesi gereken nokta ise hesaplamalarda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından oluşturulan bep.tr programının algoritması gereğince, sadece binanın kendisine ait bilgilerin hesaplamalarda kullanılacak olması nedeniyle binada kullanılan beyaz eşya, televizyon, split klima gibi eşyalar ve kullanım alışkanlıklarından kaynaklanan farklılıklar binanın Enerji Performansına etki etmeyecektir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat