Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Biber gazının sağlığa zararları nelerdir?

3,027
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Biber gazının sağlığa zararları nelerdir?

Biber gazına maruz kalan insanların bundan zarar görüp görmediğine dair çeşitli savunmalar var. Kullanan güvenlik güçleri genel olarak biber gazının kalıcı ve büyük bir hasara yol açmadığı görüşünde.

Biber gazın etkileriyle ilgili bilimsel nitelikte çalışmalar yok. Ancak ABD'deki Kuzey Carolina ve DUKE üniversitelerinde yapılan çalışma, polisin kullandığı biber gazının çok ciddi sağlık sorunlarına, hatta ölüme bile neden olabileceğini ortaya koyuyor.
Özellikle gaza sık ve uzun süre maruz kalanlarda sağlık sorunlarına yol açma riski çok daha yükseliyor.

Biber gazından en çok gözler etkileniyor. Maruz kalındığında şiddetli yanma, batma hissi ve kızarma oluyor. Bu arada gözün kornea tabakasındaki hücreler zarar görüyor. Kornea hücreleri sonradan iyileşebiliyor ama maruz kalan kişide kronik kornea sorunu varsa sorun daha da büyüyebiliyor.

Deri de gazdan en çok etkilenen organlardan biri. Biber gazı deride ciddi boyutta zarara neden olabiliyor. En hafif haliyle bile saatlerce süren bir yanma hissi yaratıyor.

Biber gazının çarpıntı ve tansiyon yaptığı, bu nedenle kronik kalp ve damar sorunu olanlarda kalp krizi riskini yükselttiği de biliniyor.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat