Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Biber gazı nedir?

4,099
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Biber gazı nedir?

Biber gazı ? Adı biber gazı olmasına rağmen tamamen doğal içerikli değildir. İçeriğinde sadece küçük bir oranda biber özütü bulunur. Ancak biber gazı yapımında kullanılan biberin acılığı, bilinen tüm biber türlerinden daha fazladır.

Biberlerin acılığı skovil ölçeği denilen birimle ölçülür. Bildiğimiz dolmalık biberin skovil değeri sıfırdır. Biber gazında ise jalapeno biberi kullanılır. Jalapeno biberinin acılığı 5-8 bin skovil olarak ölçülüyor. Polislerin kullandığı biber gazı ise 5.3 milyon skovil gücünde. Yani tadılabilecek en acı madde. Biber gazı sağlık otoriteleri ve insan hakları kuruluşları tarafından bir kimyasal silah olarak bile kabul ediliyor.

Biber gazına maruz kalındığında hissedilen, cildin ve gözün dünyanın en acı biberiyle ovalanmış gibi olmasıdır. Biber gazı solunum yollarına da sirayet ettiği için ağız içi, burun ve tüm solunum yolları dokularında ciddi bir tahrişe ve yanma hissine neden olur. Ayrıca baygınlık, kusma, görme sorunları ve bilinç kaybına neden olabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat