Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bezelye tüketirken nelere dikkat edelim?

339
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Bezelye tüketirken nelere dikkat edelim?

Bezelye alırken taze olmasına ve mevsiminde olmasına dikkat edelim. Bezelyeyi aldıktan sonra çok fazla dolapta bekletmeyin çünkü çok çabuk bozulma özelliği olmasından dolayı, vitamin ve mineral kaybını da en aza indirmek için aldıktan sonra taze bir şekilde yemeye dikkat edelim.


Bezelye sadece böbrek ve safra sorunları olan kişilerde bazı küçük sorunlara neden olabilir. Bezelye, vücuttaki sıvılar içerisinde bulunan oksalat içerir ve suyu kristalize ederek bazı komplikasyonlara neden olur. Dolayısıyla böbrek ve safra sorunları olan kişiler bezelye tüketimine kısıtlama getirebilirler.

Bezelyenin ürettiği oksalat, kalsiyum emilimini engelleyebilir.  Gıdaların kan şekerini yükseltme hızı olan glisemik indeks bezelyede yüksektir. Bu sebepten Bezelyenin miktarının daha az tutulması ve tek basına değil sindirimi yavaş olan diğer gıdalar ve düşük glisemik indeksli olanlar ile beraber alımı daha uygundur. Bunun dışında doğal şifa kaynağı olan bezelyeyi aşırıya kaçmamak suretiyle hamilelik dönemi dahil bütün şartlarda tüketmek mümkündür.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat