Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Beyin iltihabı nedir?

26,522
kez izlendi
Puan: 0.60 / 5
Detaylı Açıklama

Beyin iltihabı nedir?

Beyin iltihabı, beynin kendi dokusunun veya beyni çevreleyen zarların iltihaplanmasıdır. Beyin iltihapları kendi içinde birkaç farklı guruba ayrılabilir. Örneğin beynin kendi dokusunda meydana gelen iltihaplanmalar virüsler yüzünden oluşur. Beyin zarı iltihaplanması olan menenjit ise daha çok bakteriler tarafından meydana getirilir. Bunların dışında hem beyin zarının hem de beyin dokusunun iltihaplanması durumlarıyla da karşılaşılabilir.

Beyin iltihabının en belirgin bulguları ateş, baş ağrısı ve ense sertliğidir. Bu belirtiler dışında kişide eğer konuşma bozuklukları dikkat çekiyorsa ve vücudun farklı bölgelerinde felçler meydana geldiyse beyin iltihaplanmasından şüphelenilebilir.

Beyin iltihaplanmasının teşhisinde detaylı muayene çok önemlidir. Muayenenin yanı sıra beyin tomogrofisi ve MR çekilmeli ve bel suyu alınmalıdır. Belden sıvı alınması beyinle ilgili hastalıkların belirlenmesinde büyük önem taşır.      

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat