Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Beslenme alışkanlıklarını oturturken çocuklarla iletişim hangi tonda olmalı?

88,478
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Beslenme alışkanlıklarını oturturken çocuklarla iletişim hangi tonda olmalı?

Beslenme konusunda anneler son derece hassaslar. Çocuklar ise sevdikleri şeye ulaşmak için her yolu deneyebilir. Hatta bu konuda bazen ebeveynlerin direncini kırabilecek kadar ikna edici olabilirler. anne ile çocuk arasında çatışmaların en büyüğü ise beslenme konusunda ortaya çıkar. Hatta Türkiye'de yapılan bir araştırmaya göre 6-13 yaş arası çocuk sahibi annelerin %73'ü çocuklarıyla atıştırmalık konusunda çatışma yaşamaktadır. Ancak dikkat edilmesi gereken bir durum var ki beslenme hiçbir zaman bir çocuğun anne ile olan ilişkisinin bozulmasına yol açmamalıdır. 

Çoğunlukla anneliğin en önemli görevleri arasında beslenme olduğu düşünülür. Elbette çocuğun nasıl besleneceğine anne karar verir. Ama bunu yaparken çeşitlendirmeye, seçenekler sunmaya dikkat etmek gerekir. Bu seçenekler çocuğun arzuları ve ihtiyaçları da göz önünde bulundurularak anne tarafından oluşturulmalıdır. Çok önemli bir detay var ki o da çocuğun asla beslenmesiyle ilgili bir zorunluluğa tabi tutulmaması, ona beslenme ile ilgili kuralların dikte edilmemesidir. 

Beslenme konusunda çocuğa karşı ısrarcı olmak ve inatlaşmak asla olumlu sonuç vermeyecektir. Daha yumuşak, sakin, ikna edici bir duygu ve ses tonuyla yaklaşıldığında çocuğun hayatına sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırılabilir. Burada da önemli olan hem annelerin uygun bulduğu hem de çocukların sevdiği besinlerinin var olduğunu çocuğa göstermektir. Örneğin, çocuğunuz süt içmeyi reddedebilir. Ona süt içmesi için ısrar etmek, zorlamak, sert ses tonuyla onunla inatlaşmak yerine güvenilir markalı sütlü bir dondurmayı tercih edebilirsiniz. Böylelikle çocuğunuzla doğru iletişim kurarak sağlıklı beslenmesini sağlayabilirsiniz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat