Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Besin alerjisi bebeklerde ne tür sağlık sorunlarına yol açabilir?

6,752
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Besin alerjisi bebeklerde ne tür sağlık sorunlarına yol açabilir?

Besin alerjisi olan bebeklerde bazı sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Bunlardan bir tanesi beslenmede bozukluk olması nedeniyle kilo alamamaya neden olur. Gelişim durabilir. Bunun nedeni besin alerjisi nedeniyle besin reddi, kusma, ishal reflüye bağlı olabildiği gibi diyet nedeniyle yeterince beslenememeye bağlı olabilmektedir. 

Besin alerjisi egzamaya da neden olabilmektedir. Bilimsel çalışmalarda egzamanın yaklaşık %40 nedeni besin alerjisine bağlı görülebilmektedir. Egzamalı bir çocukta besin alerjisinin nedeni bulunur ve diyet yapılırsa egzamanın düzeldiği ve tekrarlamadığı görülecektir. Aksi taktirde egzama verilen kremlerle düzelecek ancak besin alerjisi nedeniyle tekrarlayacaktır. 

Egzamalı çocukların ciltlerinde bozulmalar ve ciltte dökülmeler daha sık olmaktadır. Bunun sonucu da ev tozu içinde bulunan mitelar bu deri döküntülerinden beslenip bozuk olan cilt bariyerinden geçerek ilerde ev tozu mite alerjisine bağlı astım ve alerjik nezleye eğilim artırmaktadır. Özellikle deniz kenarında yaşayan ailelerin bebeklerinde bu etki daha önemli olmaktadır. 

Vücutta yaygın döküntü ve kaşıntı gıda alerjisinden olabilir

Bir diğer önemli bir sorun da özellikle ciddi alerji durumlarında görülen alerjik besinin çok az miktarının alınmasıyla bile vücutta yaygın döküntü ve kaşıntı, nefes sıkışması, tansiyonda düşme ve nabızda artma belirtileriyle kendini gösteren alerjik şoka neden olabilmektedir. 

Besin alerjisi belirtileri görülen bebeklerdeki bu alerji önemsenmeli ve bir çocuk alerji uzmanı tarafından gerekli tetkik ve tedavileri yapılarak izlenmelidir.

Tedaviye yanıt vermeyen pişikler besin alerjisinden kaynaklanıyor olabilir

Bazen besin alerjileri genital bölgede pişiklere neden olur ve bu pişikler tedaviye yanıt vermez. Besin alerjisi nedeni bulunup diyet yapıldıktan sonra bu pişiklerin düzeldiği görülmektedir. 

Besin alerjisinin ayrıca reflü, kabızlık, ciddi gaz ağrıları gibi sorunlara da neden olabildiği unutulmamalıdır. Bu durumlarda da besin alerjisi nedeni bulunup diyet yapılırsa bu sorunların da düzeldiği görülecektir. 

İnek sütü alerjisi ile kolik ve reflü arasındaki ilişki için videomuza tıklayın: İnek sütü alerjisi ile kolik ve reflü arasında ilişki var mı?

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat