Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bere nasıl örülür?

245,427
kez izlendi
Puan: 3.52 / 5
Detaylı Açıklama

Bere nasıl örülür?

Bere yapmak için öncelikle uygun numaralı bir şişe ve yüne ihtiyacınız var. Bere örmeye önce ilmek atmakla başlanır ve berede önce alın kısmı örülür. 

Seçtiğiniz yün kalın ise 65 ilmek ile başlamak doğru olur. Ancak şişiniz 5 numara ise 80 ilmek yapmak daha doğru olur. Biz bugün 5 numaralı şiş, kalın bir yün ve 80 ilmek ile öreceğiz.

Bere örme aşamaları
- Şişi geçirip ilmek atmaya başlayın. Toplam 80 ilmek atın.
- Arasından geçirip şişi üstüne ipi atın, çıkarın ve sol taraftaki şişe geçirin. Böylelikle 1 ilmek oluşur. Aradan şişi geçirip ipi üstüne atın çıkarıp sol taraftaki şişe tekrar atın. İlmekleri attıktan sonra örgüye başlayın.
- Örgüye başlarken ilk ilmek örülmez. Böylece kenarları daha iyi durur. Şimdi düz örgüye başlayabilirz.
- Düz örgü için şişi ön taraftan geçirip, üstünden ipi atıp çıkartın. 
- İlk 8 sırası düz örgü olacaktır. Daha sonraki 8 sıra ters olması kaydıyla şapkanızı örün. 8 sıradan sonra tekrar terse geçin. Ters örgüde sağ taraftaki şişe ilmeği önünden geçirip üstüne atın.
- Yeterli uzunlukta ördükten sonra berenizi sıra sonuna gelip arkadan eksiltmeye başlayın. Yani şapkanın tepe kısmı yapmaya başlayın. Sıra sonuna kadar örün.
- Yeterli uzunluğa geldiği zaman kesme işlemine geçin.
- Berenizi kapatırken her sırada yavaş yavaş kesme işlemi yapın. 2 ilmeği beraber alın, 2'sini beraber örün çıkartın. Bu, sağdaki şişte kalır. Yani berenizin tepesini 2 ilmeği 1 ilmek yaparak eksiltin.
- 2 ilmek beraber örülür, tek ilmeğe düşürülür. Son ilmeği 2 tane aldıktan sonra geri dönün. Artık buradaki ilmek sayısı yarıya düşer.
- Bunu da yarıya düşürmek için bu sırada da yine ilmeklerinizi çifter çifter alın. Bu sıradaki ilmekleri de yarıya düşürün. Son ilmeği de 2 tane alıp eksiltin. Elimizde kalan ilmek sayısı azalır.
- Son olarak bu sırayı da çifter çifter alın ve berenizi kapatın.
- Bundan sonra dikme işlemine geçin. 
- Kesme işlemi yapın, 2. ilmeği de örün, üstünden atlatın. Şapkanız bittikten sonra ipi kesin, arasından geçirip sabitleyin. 
- İğne yardımıyla şapkanızın iki kenarını birleştirip dikmeye başlayın.
- Son dikme işlemini de yaptıktan sonra ipinizi kesin. 

Bereniz hazır. Artık soğuk kış günlerinde berenizi aynı renkten atkı ile kombinleyerek kullanabilirsiniz. Güle güle giyin.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat