Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ben takibi nedir?

857
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Ben takibi nedir?

Benler çoğu zaman süreç içerisinde, bazıları konjenital olarak, bazıları doğumdan sonra, ilk günlerde, ilk aylarda; 2 yıla kadar ortaya çıkabilmektedir. Bizim ben olarak bildiğimiz çoğunluk benler de özellikle 10'lu, 20'li yaşlarda ortaya çıkar. Bu, dinamik bir süreci ifade eder. Yaşla beraber bu benlerde büyüme, ben sayısında artış olabilir. İleri yaşlarda da, 60'lı, 70'li yaşlarda ise bazı benlerde gerileme görülebilmektedir.

Ben takibinde mevcut olan çıkan benlerde melanoma doğru, kanserli bene doğru bir değişim olur mu sorusunun cevaplanması gerekir. Çünkü tüm takibin amacı budur. Önceden bu tespit edilmeli, gerekirse bu ben ufak bir cerrahi ile alınmalıdır. Bunun için de mevcut olan veya riskli olan kişilerde, ailesinde ben anamnezi olanlarda veya ultraviyole ile belli teması olan kişilerde bu benlerin takip edilmesi gerekir. Melanoma dair şüpheler varsa, bunlara erken olarak tanı konulması ve benlerin erkenden çıkartılması amaçlanır. Böylece kişinin yaşam kalitesi artırılır. Çünkü ileride bu benler kansere dönüşebilir, metastaz yapabilir. Bu nedenle kanserli benin farklı dokulara yayılmasının önlenmesi için de riskli hasta grubunda ben takibi yapılmalı, bu takip sayesinde erken teşhis ile benin kansere dönüşmeden çıkarılması sağlanmalıdır. 

Videoyu Göster

Sağlık Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat