Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Belgrad nasıl bir şehirdir?

4,202
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Belgrad nasıl bir şehirdir?

Belgrad, Sırbistan'ın başkentidir. 1.7 milyon nüfusu vardır, Balkanların en büyük şehirleri arasında yer alır. Denize kıyısı yoktur, Balkanların ortasında yer alır. Tuna ve Sava şehirlerinin birleştiği yerde kurulmuştur.

Belgrad M.Ö. 4. yüzyılda Keltlerin yerleştiği bir yerleşim yeridir. M.S. 9. yüzyılda ise pek çok savaşa sahne olmuş, pek çok devletin egemenliği altına girmiştir. Son derece merkezi bir konumda yer alır.

9. yüzyılda Bulgarlar tarafından Beyaz Şehir anlamına gelen Belgrad ismiyle anılmaya başlanır. Şehir sonrasında Sırplar tarafından ele geçirilir. 13. yüzyılda ise Sırplar şehri başkent yaparlar. 1521 yılında Osmanlı Belgrad'ı ele geçirir ve 1878 yılına kadar Osmanlı hakimiyetinde kalmıştır.

20. yüzyıl sonrasında ise kurulan Yugoslavya devletlerine Belgrad başkentlik yapmıştır. Son olarak da Sırbistan'ın başkenti olmuştur. Diğer Avrupa şehirlerine göre son derece ucuz olan Belgrad özellikle Türk hakimiyetinde uzun yıllar kaldığı için mutlaka ziyaret edilmesi gereken şehirlerden biridir.

Videoyu Göster

Yaşam Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat