Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bel ve boyun fıtığında acil müdahale ne zaman gereklidir?

3,107
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Bel ve boyun fıtığında acil müdahale ne zaman gereklidir?

Fıtık, iki kemiğin arasında, yastık görevi gören bir kıkırdak doku ve onun etrafında kemiklerin arasından dışarı taşmasını engelleyen bir bant mekanizmasında, etrafını saran bandın yüklenmeler, uygunsuz pozisyonlar sonucunda yırtılması, yırtılınca da içinde yastık görevi gören kıkırdağın dışarı çıkarak hemen arkasında seyreden sinire baskı yapması olarak açıklanabilir.

Burada kapağı açık diş macunu örneği kullanılır. Bu nedenle fıtık ileri dönemde büyüyebilen bir sorundur ve önleminin alınması gerekir. İlk çıktığında ve ağrıya sebep verdiği haliyle kalmayabilir.

Hasta ağrıya rağmen kendini zorlamaya devam ederse, kapağı açık diş macunu örneğindeki parça, daha fazla çıkacaktır. Sinire baskı artacaktır. Zamanla sinirin beslenmesi ve kimyası bozulacaktır. İletim mekanizması hasarlanır. Bu da şu riski getirir. Sinir, vücudumuzdaki en hassas ve kendini yenileme özelliği en az olan dokulardan biridir. Böyle bir baskıya oluşturduğu yanıt da güçlü olacaktır. 

Bel ve boyun fıtıklarındaki acil durumlarda genellikle ileri derecede güç kaybının yanı sıra, hiç ağrı olmadan güç kaybı ya da idrar tutamama, yapamama gibi şikayetler de oluşabilir. Bu nedenle bu gibi durumlarda hastanın mutlaka kontrol altına alınması gerekir. 

Bel ve boyun fıtığında acil durum belirtileri
- Fıtık sorunu olan ve 3 gündür idrar yapamama gibi bir şikayeti olan hastanın hiç ağrısı olmayabilir
- Bu türde bir hastaya alternatif tedavilerle vakit kaybettirilirse, cerrahi müdahaleye kadar geçen sürede hastada kalıcı hasarlar oluşabilir.
- Bu nedenle bu tür bir hastanın hemen kontrol altına alınması, takibinin yapılması gerekir. 

Videoyu Göster

Sağlık Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat