Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bel ve boyun fıtığı tedavisinde fizik tedavinin etkisi nedir?

2,983
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Bel ve boyun fıtığı tedavisinde fizik tedavinin etkisi nedir?

Bel ve boyun fıtığı eğer 1. aşamada, erken aşamada ise, belli bir kas spazmı varsa, o kas spazmını çözerek fıtığın içeri girmesini sağlayabiliriz. Kas spazmını çözdükten sonra spinal dekompresyon yöntemi ile omur aralığını açarak fıtığın içeri girmesini yüzde yüz başarı ile sağlanabilir. 

İkinci ve üçüncü derece fıtıklarda yine mekanik olarak fıtığı açıp fıtığın içeri girmesi sağlanabilmektedir. Fakat burada kişinin muayene edilerek diğer bulgularının da değerlendirilerek ona uygun fizik tedavi programınını düzenlenmesi gerekir.

Fizik tedavi programları standart değildir. Teknolojinin de ilerlemesi ile fizik tedavi cihazlarının da etkileri değişebilmektedir. Örneğin ultrason adı verilen bazı cihazlar vardır ki, cildin 1mm derinine etki edebilir. Bazı cihazlar vardır ki, cildin 8cm derinine etkide bulunabilir. Dolayısıyla ne kadar derine etki mümkünse, tedavide başarı o kadar mümkündür. Yani fizik tedavi standart bir yöntem değildir. Fizik tedavide ne kadar ileri teknolojilerden faydalanılabiliyorsa, cihaz ve fizyoterapi tekniklerinden yararlanabilirsek, tedavideki başarı şansı o kadar artar. Burada manuel terapiler, hilterapi adı verilen derin doku uygulamaları, ultrasonlar, spinal dekompresyon yöntemi gibi pek çok yöntem bir arada kullanılabilir. Yine bunların yanı sıra robotik tedaviler de bel ve boyun fıtığının fizik tedavi ile tedavi edilmesinde çok etkilidir. 

Klasik fizik tedavilerde sadece kas spazmının çözülmesi sağlanır. Omur aralığı açılmadığı takdirde, aralık tekrar daralmakta ve daralan aralıktan fıtık tekrar taşmaktadır. Bazen hastalar "ben geçmişte fizik tedavi olmuştum, fıtık tekrarladı" diyebilir veya "yılda bir fizik tedavi olmam gerekiyor mu?" diye sorabilir. 

Fizik tedavide mekanik olarak spinal dekompresyon yöntemi ile omurgada aralığın açılması başarıldıysa, bu fıtık içeri girdiyse bunun tekrarlanması için ancak büyük bir travma yaşanması ya da uygun egzersizlerin yapılmaması veya günlük yaşamın düzenlenmemesi söz konusu olabilir. Bunu şu şekilde düşünebilirsiniz: Bir şeker hastasının ilaçlarını düzenliyorsunuz, beslenme düzeni belirliyorsunuz ancak diyabet hastası "ben her gün yarım tepsi baklava yiyeceğim" diyor. İşte bu durumda şekerini kontrol etmeniz mümkün değildir. Fıtıkta da omurga kaslarınızı güçlendirmezseniz, tedavide spinal dekompresyon yöntemi ile mekanik etki oluşturarak fıtığın içeri girmesini sağlayamazsınız fıtığınız tekrar eder. Fakat spinal dekompresyon yöntemi ile aralık açılmışsa, fıtık içeri girmişse fıtık tekrarlamaz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat