Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bel ve boyun fıtığı neden olur?

2,300
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Bel ve boyun fıtığı neden olur?

Bel ve boyun fıtığının oluşum sebebinde öncelikle 18 yaşına kadar oluşan omurga yükseklikleri, omurgaya yapışan bağ ve kasların güçlü olması, yine buradaki dolaşımın düzenli olması çok önemlidir. Kişinin genetik yapısı, örneğin doğuştan bel bölgesindeki çukurun daha fazla olması, kalçaya ve bacaklara binen yükün fazla olmasına yol açarak bel bölgesinde fıtığa neden olabilir.  

İleri dönemlerde oluşabilecek bel ve boyun fıtığından korunabilmek için çocukluk döneminde kas ve iskelet yapılarının değerlendirilmesi ve ona uygun egzersiz programının takip edilmesi önemlidir. 

18-20 yaşına kadar bozuk oluşmuş bir kas-iskelet yapısı omur aralıklarının çabuk daralarak aradaki disklerin taşıp fıtık oluşmasına yol açabilmektedir.

Uzun süre oturarak çalışmak ya da ağır spor yapmak da bel ve boyun fıtığına neden olabilir. Boyun-bel fıtıklarının sık görüldüğü kişiler ağırlıkla oturarak çalışan, teknolojik cihazları gereğinden fazla kullanan, ağır spor yapan, uzun süre araç kullanan kişilerdir. Bu sebeple bu kişilerin meslek hastalığı dediğimiz boyun-bel fıtıklarına yakalanmamak, omurga sağlıklarını koruyabilmek için özel bir çaba sarf etmeleri gerekir. 

Özellikle ülkemizde bir spor çılgınlığı mevcut durumda. Özellikle ağırlık kaldırma ile ilgili sporlarda ağırlıklar gelişigüzel kaldırılmaktadır. Ancak fazla ağırlık kaldırmak omurlardaki aralığın azalmasına ve fıtığa neden olabilir. 

Hareketsiz yaşam, bilgisayar ya da teknolojik cihazların başında uzun süreli oturmak kasları da zayıflatır ve bu bölgelere yapışan kaslar doğal bir korse oluşturabilecekken zayıf kaldırdıklarında fıtık oluşma ihtimali artar. 

Bel ve boyun fıtığı nedenleri 
- 18-20 yaşa kadar oluşan kas-iskelet yapısının sağlıklı olmaması
- Uzun süreli oturarak çalışma (bilgisayar başında oturma, uzun süre boyunca araba kullanma)
- Uzun süreli ayakta durma
- Omurgaya aşırı yük bindirici faaliyetler, ters hareketler (Ağır eşya taşıma, ağır sporlar yapma, ağırlık kaldırma)

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat