Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bel fıtığı ve diz kireçlenmeleri proloterapi ile ameliyatsız nasıl tedavi edilir?

11,639
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Bel fıtığı ve diz kireçlenmeleri proloterapi ile ameliyatsız nasıl tedavi edilir?

Proloterapi ile bel fıtığı ve diz kireçlenmeleri son derece başarılı bir şekilde tedavi edilebilir. 

Proloterapi ile diz kireçlenmesi tedavisi

Diz kireçlenmesi şikayeti ile başvuran hastalarda, polikliniklerde veya hastanelerde, filmleri çekilir. Eklem aralığı daralmış ve kireçlenme varsa ameliyat önerilir. Bu ameliyat atroskopi ameliyatıdır. Atroskopi ameliyatında iki diz kemiği arasında yer alan tüpçünün, muslukçunun kullandığı conta gibi bir conta bulunur. Buna menisküs adı verilir. Menisküs, diz eklemleri hareket halindeyken, kemiklerin birbirine sürtmemesi için bir amortisör ve conta görevi görür. Diz kireçlenmesi durumlarında öncelikle bu conta, yani menisküs aşınır veya zedelenir. Menisküs görevini iyi yapamayınca diz eklemlerinde kireçlenme oluşur ve eklemler arasındaki aralık daralır. Bunun sonucunda fizik tedavi, ağrı kesici kullanılabiliyor veya son aşamada ameliyat ile bu bölgeyi kesip metal ile destekliyor, bir protez kullanıyoruz. Bahsettiğmiz cerrahi tedavi yöntemi, protez düzgün bir şekilde yapılsa bile kullanılan metak çok büyük olduğu için kişinin vücudunda doku uyumsuzluğu gibi sorunlar yaratabilen, gerçekten meşakatli bir tedavi biçimi.

Proloterapi ile diz kireçlenmesi tedavisi için, menisküs ekleminin içerisine, menisküse, bağlara diz ekleminin stabilitesini sağlayacak, diz eklemini besleyecek bir uygulama yapılır. Bahçenizdeki bitkiler kuruduğunda sularsınız, bitkilerin yaprakları tekrar yeşermeye başlar ancak kökleri çürüdüyse, ne kadar sularsanız sulayın, bitkiler canlanmaz. Proloterapi ile yapılan şey diz eklemindeki kireçlenme, aşınma, menisküsün zorlanmasında, doğru zamanda yapılan enjeksiyon ile tıpkı bitkilerin yeşermesi gibi, diz eklemindeki menisküsün tekrar iyileşmesi sağlanır. Bu sayede bağlardaki stabilite sağlanır. Ancak yıllarca üzerinde gezmiş, iyice aşınmış, artık hekimlerin bile ameliyat etmekten korktukları hastalarda proloterapi ile yüzde yüz sonuç beklenmesi doğru değildir. Fakat onlarda bile "evladım, ben geceleri diz ağrısından uyuyamıyorum" diyen hastalarda yapılan proloterapi uygulaması sayesinde, yatarken veya otururken oluşan ağrılarda gözle görülür azalma sağlanır. 100 metre yürüdükten sonra başlayan ağrılarına katlanmaya devam edebileceklerse, ileri aşamada diz kireçlenmesi olan hastalarında yatarken, uyurken veya otururken yaşadıkları ağrılardan kurtulabilmek için çok iyi bir seçenek ve başarılı bir yöntem olan proloterapi önerilir. 

Proloterapi ile bel fıtığı tedavisi

Belde, omurgaların arasında diskler bulunur. Aynı iki tuğla arasındaki harç gibi düşünürsek, bu disklerin gevşemesine bağlı olarak disk parçası olan fıtık omurga alanından taşar ve omurga çevresinde bulunan sinire bası yapar. Sinirin başını elektrik trafosu, sinirleri ise evlere giden elektrik kabloları olarak düşünürsek, fıtığın oluştuğu omurgada eve giden, yani kola ya da bacağa giden elektrikte bir bozukluk olur. "Ayağım uyuştu, karıncalandı, yürüyemiyorum, belim tutuldu" gibi şikayetleri olan hastalarda cerrah,  ameliyat ile fıtığı kesip alır. Aldığında, sinire olan baskıyı ortadan kaldırır ve hasta rahatlar. Ancak hastanın 1-2 yıl sonra veya yaşına ve aktivitesine göre altta ve üstte tekrar fıtık çıkar. Çünkü iki tuğla arasındaki harç görev yapmaz. Proloterapi ile ise, harca enjeksiyon yapılır, disklere ekilen madde ile stabilite sağlanır. 

Proloterapi aslında bir hücre ve hücre yenileme tedavisidir. Proloterapi ile hücrenin kendisi enjekte edilmez ancak zedelenen hücrenin gıdası verilir. Böylece hasta 3 haftanın sonunda belinin güçlendiğini ve rahatladığını hisseder.

Proloterapi bazı kişilerde 4 - 6 seans, bazı hastalarda ise 10 seansa kadar uygulanabilir. Proloterapi tedavisinde seans sayısı hastanın yaşı, hastalığının seviyesi ve hastalığın sürdüğü zaman dilimine göre belirlenir. 

10 yıldır bel fıtığı olan ve ameliyattan kaçan, sürekli ağrısı olan, eklemleri oldukça dejenere olmuş bir hastada proloterapide 3 - 4 seansta sonuç almak çok mümkün değildir. Bu nedenle seans sayısı daha fazla olacaktır. 

Yeni bir travmaya maruz kalmış genç bir hastada fıtık için birkaç seans yeterli olacaktır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat