Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bel fıtığı olan hamilelerde doğumda risk oluşabilir mi?

4,117
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Bel fıtığı olan hamilelerde doğumda risk oluşabilir mi?

Bel fıtığı olan hamileler için sezaryen kararı gebeyi takip eden beyin cerrahı ve kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile birlikte verilebilir. Bel fıtığı doğum şekli açısında bebeği etkilemez. Etkilenebilecek olan daha çok annedir. 

Bu nedenle sezaryen kararı verilirken bebekle ilgili herhangi bir sıkıntı yoksa annenin bel fıtığı durumu iyi değerlendirilmelidir. Bel fıtığı çok büyük boyutlarda değilse ve omuriliğin bulunduğu kesede aşırı bir baskı oluşmuyorsa, risk içermeyen sıradan bir fıtık hastasında sezaryene gerek yoktur. 

Bu hastalar vajinal doğum yapabilir.Bu hastalar vajinal doğum yapabilir. Büyük boyutlarda fıtığı olan, sinir kökü sıkışması bulguları olanlarda ise sezaryen gerekebilir.

Doğum esnasında, nöroşirürji uzmanı doktor ile hastayı takip eden kadın hastalıkları ve doğum uzmanı son durumu bir kez daha beraberce değerlendirerek normal doğum ile sezaryen arasında karara varırlar. Doğumdan sonra ise hasta tekrar ele alınarak normal şartlarda teşhis ve tedavi metotları uygulanır ve kesin netice de o zaman elde edilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat