Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bel fıtığı olan hamileler nasıl beslenmeli?

2,259
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Bel fıtığı olan hamileler nasıl beslenmeli?

Bel fıtığı olan hamileler nelere dikkat etmeli öğrenin... Bel fıtığı olan hamilelerin nasıl bir beslenme programı olmalı bilgi edinin. Bel fıtığı olan hamileler hakkında tüm merak edilenler UZMANTV'de!


Gebelik döneminde rahim içerisinde bulunan bebek, plasenta ve amniyo sıvısı ile beraber vücuda ek olarak 6 kg yük biner. 

Hamilelik döneminde gelen bu yük ile birlikte omurganın ağırlık merkezi değişir. Anne adaylarıında lomber lordoz adı verilen belin çukurlaşması daha da artar. Bu durum da fıtık olarak adlandırılan hasarlı kıkırdağın üzerine binen yükü değiştirecektir. 

Hamilelik sırasında diyet yapılması doğru değildir. Anne adayı hamileliğe boyuna göre normal bir kiloda başlamalı ve hamilelik sırasında da normal miktarda (ortalama 10-12 kilo) alarak devam etmelidir.

Bel fıtığı tanısı koyulan anne adaylarının gereğinden fazla kilo almamaları gerekir. Anne adaylarının kilo almaması ve bebeğin de gelişebilmesi için proteinden ve vitaminden zengin, karbonhidrat ve yağ içeriği az olan, sindirimi kolay bol lifli gıdalarla beslenmeleri ve bol su tüketmeleri önemlidir.

Gebelikte bol sıvı alımı da önemlidir ve bu çoğunlukla sudan karşılanır. Bol su içilmelidir günde ortalama 10 bardak su içilmesi gerekir. Gebelikte çay, kahve, kola gibi içecekler az miktarda tüketilmelidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat