Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerin yüzündeki beyaz sivilceler neden olur?

85,465
kez izlendi
Puan: 2.54 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeklerin yüzündeki beyaz sivilceler neden olur?

Yeni doğan bebeklerin cildinde çok değişik döküntüler olabilir. Bunların bir kısmı gövdede, bir kısmı da yüzde olabilir. Bebeklerin yüzündeki ter bezleri ve yağ bezlerin ağzı çok dar olduğu için zaman zaman yağ birikintisine, zaman zaman ter birikintisine bağlı değişik derilerinde lekeler ortaya çıkabilir.

Halk arasında yağ bezesi ya da isilik olarak adlandırılan birbirinden farklı milia ya da miliaria denilen lekeler vardır.  Bunun yanı sıra adında toksik sözcüğün geçmesine rağmen aslında tamamen sağlıklı bebeklerde gözüken, minik minik sivilceler bebeğin yüzünde ve gövdesinde olabilir. Bu sivilcelere toksik eritem denilir. Doktorunuzdan toksik eritem sözcüğünü duyarsanız korkmayın, çünkü toksik eritem tamamen sağlıklı bebeklerde gözüken geçici bir bulgudur.

Bebeklerin vücudunda gördüğünüz bu tür döküntülerin çok büyük bir çoğunluğu sağlıklı bebek bulgusudur. Bebek büyüdükçe, cildi olgunlaştıkça, banyo yaptıkça kendi kendilerine kaybolurlar ve özel bir tedavi yapmaya gerek yoktur.

Bebeklerin vücudundaki döküntülerin tedavisi için kullanılan kremler, jeller bazen tam tersine alerjik reaksiyonlar yaparak bunların daha da şiddetlenmesine yol açabilirler. Bu nedenle bu tür durumlarda öncelikli tedavi, bebeği sadece temiz suyla yıkamak, cildinin olgunlaşması için biraz zaman vermek ve bu döküntülerin bir süre iyileşmesi beklenir.

Bebeklerde bu döküntülerin herhangi bir hastalığa ait olup olmadığını anlamak için bir çocuk doktorunun bebekteki döküntüleri değerlendirmesi doğru olur.

Videoyu Göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat