Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerin altı nasıl değiştirilir?

4,885
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeklerin altı nasıl değiştirilir?

Sevgili anne ve babalar, bazı bebekler ilk aylarda her beslenmeden sonra kaka yapabilirler. Günlük kaka sayısının çok olduğu bebeklerde kakanın popoya temas etmesi yüzünden pişik oluşabilir. Bu pişiklerin önlenmesi için bebeğimizin altının sık sık değiştirilmesi gerekir. 

Yenidoğan bebeklerin cildi bizlere göre çok daha hassastır. Cildin koruyucu en üst tabakası çok ince olduğu için bebeğin altının uygun olmayan hareketlerle silinmesi bebek cildinde çatlak ve sıyrık oluşumuna yol açar. Bunun arkasından da pişik oluşur. 


Bebeklerde çatlak ve pişik olmaması için altının uygun hareketlerle temizlenmesi gerekir. Bebeğin altını temizlerken kullanacağımız en ideal ürünün son derece yumuşak, pamuk ve su içeren bir ürün olması gerekir. 

Bebek altı değişimi

Bebeğimizin altını değiştirmeden önce bebek bakım örtüsünü açıp üzerine yatırırız. Bebeğin altını açtıktan sonra poposunu silerken su ve pamuktan oluşan bir mendil, alt mendili kullanıyorsak bu bezleri olabildiğince açık olarak poponun üzerine kapatmalıyız. 


Bebeğin poposunun çizilmemesi için saf su ve doğal pamuktan oluşan mendilerle tampon yaparak temizlemelisiniz. Sürtünme hareketleri pişik oluşumunun ilk basamağıdır. Bu nedenle bu hazır mendilleri elimizde tutup, bebeğin poposuna sürterek temizlik yaparsak sıyrık ve beraberinde pişik oluşumuna yol açarız.

Bebeğimizin pişiği varsa çinko asit içeren bir pişik tedavi edici krem, pişiğe yatkınlığı varsa, pişiği önleyecek uygun bir pişik önleyici krem kullanabilirsiniz. 

Bu şekilde hareketlerle, bebeğin poposuna dokundurarak bebeğin poposunu temizledikten ve pişik önleyiciyi sürdükten sonra, bebeğimizin kilosuna uygun hazır bez ile altını bağlarız. Bezi bağlarken çok sıkı olmaması ancak kakasını dışarı kaçırmayacak kadar da sıkı olması gerekir. Bebek bezinin sıkılığını elimizle kontrol ettiğimizde işaret parmağımızın girebileceği sıkılıkta olması uygundur. 

Bebeğimiz yenidoğansa ve göbeği kuruyup düşene kadar, bebek bezinin ön kısmını içeriye ya da dışarıya doğru katlarsanız, göbek kordonunun daha rahat bir şekilde kuruyup düşmesini sağlarsınız. 

Bebeklerle alt değiştirme
- Bebeğimizin altını değiştirmeden önce bebek bakım örtümüzü serelim.
- Su ve pamuktan oluşan bir mendil ile yavaşça temizleyelim.
- İçinde çinko asit bulunan bir pişik önleyici krem sürelim.
- Bebeğimizin kilosuna uygun bir bez ile altını bağlayalım.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat