Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerde yara haline gelen pişikler nasıl tedavi edilir?

19,715
kez izlendi
Puan: 3.75 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeklerde yara haline gelen pişikler nasıl tedavi edilir?

Bebeklerde pişik derinin yüzeyel tabakalarının sıyrılması ve bu sıyrılan tabakalarının altındaki kısma bebeğin idrarının, kakasının ve terinin sürekli temas etmesi sonucu deride oluşan yaygın kızarıklıklardır.

Bebeklerde pişik oluşumunun 1. basamağı derinin üst tabakasının sıyrılmasıdır. Bebeklerin poposunun ıslak mendil ve sert bezlerle silinmesi pişiğe neden olabilir. Bebeklerde hasar görmüş, sıyrılmış olan deri bebek kakasını ve idrarını yaptığı zaman bezin içinde hapsedilmiş olan kaka ve idrarla sürekli olarak temas içinde kaldığında ya da özellikle sıcak günlerde bebek çok terlediği zaman terle temas ettiğinde, kızarmaya ve sulanmaya başlar. Bu bebeklerde son derece rahatsız edici bir durumdur.

Bebeklerde bu yüzden pişik oluşumunun 1. basamağı olan derinin en üst tabakası epidermis denilen tabakanın sağlamlığının koruması lazımdır. Bu nedenle de yumuşatıcı, koruyucu bariyer oluşturucu pişik kremleri vardır. Çok değişik firmaların değişik ürünleri bulunur. Bunlardan bir tanesini düzenli olarak kullanmak pişik oluşumunu engeller 

Bebeklerde pişik oluştuktan sonra pişiğin üzerine yerleşen mikroorganizmalar çok kolaylıkla enfeksiyona yol açabilirler, özellikle de kundak bezi bölgesinde mantarlar pişiklerin üzerine yerleştikleri zaman bu pişiğin hızla büyümesine, yayılmasına ve çok can yakıcı bir hale gelmesine yol açabilirler. Bebek sürekli ağlar ve beslenmesi bozulur.

Bu nedenle eğer mantar oluştuğunu düşünüyorsanız bu pişikler mantar kremleriyle tedavi edilmelidir. Bunun dışında bebekte sürekli tekrarlayan, tedavilere hiç cevap vermeyen inatçı bir pişik varsa bebeğin o zaman sindirim sistemiyle ilgili bir sorun olup olmadığını düşünmek gerekir. 

Bebeklerde bazen sindirim sistemleri besinleri sindiremeyip asitli bir kaka yaparlar. Bu durumda özellikle anüs etrafından başlayarak etrafa doğru yayılan geniş pişiklerle hekime gelebilirler. Doktorlar bir bakışta bu tür pişiği anlayabilir ve gerekirse sindirim sistemi ile ilgili ileri tetkikler planlarlar.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat