Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerde yalancı kabızlık nasıl bir sorundur?

244,159
kez izlendi
Puan: 4.66 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeklerde yalancı kabızlık nasıl bir sorundur?

Anne sütü alan bebeklerde kabızlık neredeyse hiç karşımıza çıkmayan bir sorundur. Tek başına anne sütü alan bebeklerde yeni doğan döneminde ilk 1 ay için günde en az 3, en fazla 10 defa kaka yapmak normalken, 6. haftaya doğru 3, 5 ve hatta 2 haftaya kadar kaka yapmama görebiliyoruz. 

Bebeğin kimi zaman günler, kimi zaman 2 haftaya kadar kaka yapmaması anne-baba tarafından kabızlık olarak nitelendirilse de, bebeğin yapmış olduğu kaka çok yumuşak ve sulu olduğu için buna kesinlikle kabızlık demek doğru olmaz. 

Bebekler 3 - 5 gün kaka yapmadıklarında eğer bir sıkıntı yaşamıyorlarsa; kusmaları yoksa, beslenmeleri normalse ve ıkındıklarında kakalarında çok ıkınmaya bağlı çatlak ve kanama görmüyorsak hiçbir şekilde müdahale etmeden kendi haline bırakabiliriz. Bu, çok sık karşımıza çıkan bir durumdur ve bu durumu hastalık olarak nitelendirmek doğru olmaz. 

Bebeklerde kabızlık sorununu zamanında doğan bebeklerde de görebiliriz. Durumun nedeni bebeğin küçük doğması, zayıf olması, karın kasların güçsüz olması ile alakalı bir durum değildir. Bu şekilde kaka yapmayan bebeklerde kabızlık şikayetine ek olarak emmeme, az emme, ıkınarak kusma gibi sorunlar varsa, kaka yapmama durumu 3 veya 5 gündür devam ediyorsa rahatlıkla bir eczaneden alınabilecek vazelin veya gliserin içerek fitiller kullanılarak bebeğe kaka yaptırılabilir.

Bu durumun tam adı yalancı kabızlıktır. Özellikle ilk 6 hafta ile 5 aya kadar sıkça görülen bu durum nedeniyle aileler bizi panik halde arayabilir. Ancak gerçek kabızlıkta bebeğin kaka yapmama durumuna eşlik eden mutlaka başka problemler bulunur.

Kabızlık belirtileri
- Bebek uzun süredir kaka yapamaz
- Yaptığı kaka çok sert ve kurudur
- Ancak ciddi ıkınmalar sonrası kaka gelir
- Bebekte huzursuzluk vardır

Biz çocuk doktorlarının bu konudaki tek önerisi anne babanın sakin olması ve bebeğe eşlik eden başka problem yoksa rahat olmalarıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat