Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerde topuk kanı testi ile hangi hastalıklar önceden belirlenebilir?

13,640
kez izlendi
Puan: 3.57 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeklerde topuk kanı testi ile hangi hastalıklar önceden belirlenebilir?

Bebeklerde topuktan alınan bir damla kan ile birçok metabolik hastalığın tanısı çok erken dönemde konabilir. Buna her ülke kendi vatandaşlarında görülen hastalıkların sıklığına göre karar verebilir. Birçok metabolik hastalık vardır. Türkiye?de en çok görülen fenilketonüri, biyotinidaz eksikliği ve hipotioridi hastalıkları tarama kapsamındadır.

Toplamda Türkiye?de beş tane hastalığın taraması yapılıyor. Fenilketonüri, hipotiriodi ve biyotinidaz eksikliği, kalça ultrasonu ve kalça çıkığı metabolik taramalarla, işitme taramasıyla da işitme testleri yapılmaktadır. Bebekte eğer zeka geriliğine yol açabilecek bir hastalık varsa , ki bunlar üç tane metabolik hastalıktır. Bunların tarama testleriyle tanısı zaten çok erken dönemde konabilir. 

Eğer bebekte hipotiriodi dediğimiz hastalık varsa bu ağır zeka geriliğiyle beraber cüceliğe de yol açmaktadır. Kretenizm dediğimiz çok ağır tablolar vardır. Bunun da tanısı gene metabolik tarama testiyle konur ama boy kısalığına ve cüceliğe yol açan hastalıkların büyük bir çoğunluğunun şu anda metabolik tarama testi topuk kanı ile tanısı henüz konamamaktadır. Aynı şekilde,  bebeğin görmesi de metabolik tarama testiyle beraber değerlendirilemez. 

Sağlıklı bir bebekte değil ama prometri bebeklerin gözleriyle ilgili bir sorun olup olmadığını anlamak için zaten göz doktoru tarafından rutin göz muayeneleri yapılmaktadır. Sağlıklı bebeklerde zaten çocuk doktorları doğar doğmaz göz muayenesini yaparlar ve bebeğin gelişimine göre bu konuda karar verirler.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat