Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerde sert kaka neden olur?

17,779
kez izlendi
Puan: 3.33 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeklerde sert kaka neden olur?

Sadece anne sütü ile beslenen bebeklerde sert kaka hemen hemen hiç görülmez. Bir bebeğin çok sert, koyu kıvamda, yapışkan bir kaka yapması beslenme şekliyle alakalıdır. Formula mamalarla beslenen bebeklerin kakaları çok aşırı sert olmasa da biraz daha koyu kıvamlı ve yapışkan hale gelirler. Ama asıl problem inek sütü ile beslenen bebeklerde görülür.

Eğer bir bebek anne sütünden mahrumsa ve inek sütü ile besleniyorsa, inek sütünün içindeki yağ kompozisyonu anne sütünden çok farklı olduğu için adeta sabunlaşmaya başlar ve tane tane bebeğin ıkınarak çok zor kaka yapmasına neden olur.

Yaş ilerledikçe özellikle süt çocukluğu döneminde beslenme ile ilgili yanlışlıklar, yetersiz sıvı tüketimi ve yetersiz lif tüketimi kakanın çok sert olmasına yol açar. Bu nedenle bebeklere ek besin başladığımız ilk dönemlerden itibaren bol lifli beslenme alışkanlıklarını yani sebze yeme alışkanlıklarını kazandırmamız gerekiyor.

Bebeğin poposunun kaka yapabilmesi için uyarılması, fitil verilmesi gibi durumlarda olan çatlaklardan bebeğin kaka yapması çok ağrılı olacağından bebek ağrı duymamak için refleks olarak poposunu sıkarak kakanın dışarı çıkmasını engeller. Kalın bağırsakta biriken kakalar giderek sertleşmeye başlar ve bu iş kısır döngüye dönüşür. Böyle bir durumda doktorunuzla işbirliği içinde olmanız gerekir.

Videoyu Göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat