Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerde öksürük için hangi aşamada doktora gidilmeli?

38,384
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeklerde öksürük için hangi aşamada doktora gidilmeli?

Bebeklerde öksürüğün karakterine baktığımızda, bebekte öksürükle birlikte emme zayıflığı ve ateş varsa akciğer enfeksiyonu ya da bronşiolit olabilir. Burada hemen hastaneye başvurmak önemlidir. Bebekte burun akıntısı, hapşırık ve nezle bulguları varsa beslenemiyor ve hırıltı çıkarıyorsa doktora başvurmak önemlidir.


Yalancı kuşpalazı olan bir bebek soğuk buhar almalıdır. Yolda camı açtığımızda soğuk nemli hava bebeğin burnuna vurduğunda boğazdaki ödem azalır ve bebek hastaneye gidene kadar rahatlar. Bebekte öksürük çok uzadıysa, huzursuzsa ve kusmaları çok arttıysa, ishali varsa doktora gitmek gerekir. Bebeklerde öksürük akut öksürük ve kronik öksürük olarak ikiye ayrılır. 

Akut öksürük uzun sürebilir ve genelde bebeğin konforunu bozmaz. Kendi kendine geçer ve bebeği çok etkilemez. Evde anne hafif buhar yaparak, ılık su vererek geçiştirebilir. Öksürük eğer 1 ayı geçtiyse ve çok sık tekrar ediyorsa, balgam varsa, nefes alıp verirken hırıltı varsa, ıslık sesi varsa bebekte öksürüğün yanı sıra ishal, kilo alamama ve beslenmeyle ilgili bulgular varsa doktora başvurulması gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat