Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerde obezlik neden olur?

8,416
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeklerde obezlik neden olur?

Bebeklerde ve çocuklarda görülen obezitenin en büyük sebebi ailesel-genetiktir. Anne ya da babası obez olan çocukların obez olma ihtimalleri topluma göre çok daha yüksektir. Bunun dışında çevresel faktörler de çok önemlidir. Enerji sarfedemedikleri, hareketsiz kaldıkları durumlarda obezite artar.

Bebeklik döneminde anne sütü yerine formula mamalar kullanılması ve gereğinden fazla beslenme obeziteye yol açabilir. Çocukluk döneminde ise, krakerler, cipsler, çikolatalar; içinde yüksek kalori bulunduran besinler obez olmalarına yol açmaktadır.

Çevresel faktörlerde televizyon, bilgisayar başında çok vakit geçiren ve bu sırada bir şeyler atıştıran çocuklar ciddi şekilde obezite riski taşımaktadır.

Şeker hastalığı, tiroit bezi hastalığı, böbrek üstü bezi hastalığı gibi hastalıklar da obeziteye yol açabilirler. Bu nedenle obez olarak değerlendirilen bir bebeğin ya da çocuğun, mutlaka çocuk endokrinoloji uzmanı tarafından değerlendirilmesi uygun olur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat