Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerde ne tür sorunlar için fitil kullanabiliriz?

14,126
kez izlendi
Puan: 3.33 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeklerde ne tür sorunlar için fitil kullanabiliriz?

Bebeklerde en çok 2 nedenden dolayı fitil kullanılmaktadır. Bunlardan bir tanesi yüksek ateş. Yüksek ateş nedeniyle ağızdan herhangi bir ilaç alamayan bebekler için fitil kullanılır. 

Popodan verilen ateş düşürücü fitiller kalın bağırsağın son kısmı rektum bölgesinden hızla emilip kana karışır. Ancak ağızdan alınan ilaç önce mide asidi ile karışır, ince bağırsaklarda emilerek karaciğere geçer. Karaciğer bu ilacı metabolize eder ve kana karışarak etkisini göstermeye başlar. 

Fitil şeklindeki ilaçlar kısa sürede kana karışarak etkisini gösterdiğinden yüksek ateşli bebeklerin tedavisi için kullanılabilir. 

Sadece yağ içeren fitiller bulunur. Bu fitiller aşırı kabız bebeklerin kakalarını rahat yapmaları için kullanılır. Saf anne sütü ile beslenen bebekler 3 - 4 günde bir ya da haftada bir kaka yapabilir. Kabızlık probleminde, kakanın ne kadar sıklıkla yapıldığından çok kıvamı önemlidir. Eğer bebek 3 günde bir kaka yapıyor ve kakasının kıvamı sulu, ekşi kokuluysa herhangi bir tedaviye ihtiyaç yoktur. Ancak bebek her gün kaka yapmasına rağmen kakası çok sertse geçici olarak bebeği rahatlatmak için gliserinli fitil kullanılabilir. 

Videoyu Göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat