Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerde kulak iltihabı nasıl tedavi edilir?

10,941
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeklerde kulak iltihabı nasıl tedavi edilir?

Orta kulak boşluğunun bir kısmını kulak zarı oluşturmaktadır. Orta kulak boşluğuna östaki borusundan hava gönderilir ve orta kulak her yutkunmada östaki borusu ile hava alır. Östaki borusunun tıkanması ile orta kulak boşluğunda sıvı birikir ve bir süre sonra bu sıvıda mikrop üremeye başlar. Bu duruma orta kulak iltihabı denir.

Nezle olan bebekte aniden başlayan ağlama nöbetlerinin sebebi orta kulak enfeksiyonu olabilir. Böyle bir durumda çocuk doktorunun ya da bir kulak burun boğaz uzmanının bebeği muayene etmesi gerekmektedir. Bebekte orta kulak enfeksiyonu oluşmuşsa bebeğe antibiyotik tedavisi uygulanabilir. 

Orta kulak enfeksiyonu tedavisi yapılırken antibiyotik kullanılmadığı durumlar da olabilir. İltihabın durumuna ve seyrine göre antibiyotik kullanmadan önce bir süre iltihabın iyileşmesi beklenebilir. 

Orta kulak iltihabı tedavisinde ota kulağa daha rahat hava gitmesini ya da burnun açılmasını sağlayacak ilaçlar kullanılabilir. 

Belirli bir aşamayı geçmiş orta kulak iltihabı için antibiyotik tedavisi uygulanmasında yarar vardır. Antibiyotik tedavisi doktor kararı ve doktor gözetiminde yapılmalıdır. 

Videoyu Göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat