Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Gönder
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
Gönder
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerde kabızlık nedenleri nelerdir?

3,763
kez izlendi
Puan: 3.33 / 5
Bebeklerde kabızlık nedenleri nelerdir?
Birkaç aylık bebeklerin yaşadığı dışkılama problemi kabızlık olarak nitelendirilmemelidir. 4 ya da 5 günde bir dışkı yapan bebek huzursuz değilse, karnı şiş değilse ve beslenmesinde sorun yoksa bebeğin uzun süre dışkı yapmamasında bir sorun yoktur. 

Yatarak dışkı yapmak zorunda olan bebek karın içi basıncını arttıramayınca dışkı yapmakta zorluk çeker. Bu yüzden bebek, dışkı birikip belli bir miktara geldikten sonra oluşan basınçla dışkılayabilir. Bu bebekler genelde 4 - 5 günde bir yoğun şekilde dışkılar. 

Kabızlığın önemli belirtilerinden biri dışkı kıvamının katı olmasıdır. Bebeğin dışkısı cıvık ise bebek kabız değildir. 

Bazı durumlarda makatın dar olması bebeğin dışkılamasını zorlaştırır. Bu durum kendiliğinden geçmiyorsa bebeğin bir çocuk doktoruna götürülmesinde fayda vardır. Doktor, bu durumdaki bebeğe makatı genişletme tedavisi uygular. 

1 yaşından önce inek sütü ile beslenen ya da yeterli sebze, meyve ve sıvı almayan bebeğin kabız olması ihtimali oldukça yüksektir. Bebeğinizin kabız olmaması için onu dengeli şekilde beslemeye ve 1 yaşından önce inek sütü içirmemeye özen gösterin. 
Anne & Çocuk Kanalı Hepsini Gör
UZMANTV
Akademi

Oturduğunuz yerden öğrenin

Kişisel gelişim, MS Office Programları, İlişkiler, Yağlıboya resim... Konusunun önde gelen eğitmenlerinden başka hiçbir yerde bulamayacağınız kurslar. Oturduğunuz yerden öğrenmenin keyfini ve kolaylığını yaşayın.

Akademi'yi keşfedin
UZMANTV
Rehber

Okumayı sevenler için...

İzlemek yerine okumayı tercih ediyorsanız sizi böyle alalım. İçeriği UZMANTV editörleri tarafından hazırlanan UZMANTV Rehber'de yine sorular ve cevaplar var ama bu sefer görüntülü değil yazılılar.

Rehber'i keşfedin
Sitene ekle
Kapat