Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerde iştahsızlık hangi dönemlerde artar?

22,281
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeklerde iştahsızlık hangi dönemlerde artar?

Bebeklerde ve büyüme gelişmenin bazı dönemleri vardır. Bazı dönemlerde büyüme hızlı, bazılarında ise yavaş olabilir. İlk 6 ayın büyümenin çok hızlı olduğu, beslenmenin çok gerekli bir dönem olduğunu bilmekteyiz. İlk 6 ayda aşırı beslenen bebeğin, takip eden 6 ay süreçte iştahının azalması normaldir. Çocuk acıktıkça yer, dolayısıyla saatli besleme gibi bir durum söz konusu olmamalıdır. İllaki 3 saatte bir vermem gerek şeklindeki ısrar çocukta iştahsızlığa neden olacaktır. 

Bebeklerin diş çıkarma döneminde iştahsızlık görülebilir. Diş çıkarma çocuğun gerçekten zorlandığı dönemdir. Hepimiz hasta olduğumuz zaman iştahsız oluruz. Bu konuda anlayışlı olmak gerekir. 

Ek gıdalara başlanan 6 ay 1 yaş döneminde ek gıdalara alerjisi olan bebeklerde iştahsızlık sorunu ortaya çıkabilir. İlk 6 ay 1 yaş arasında demir takviyesi yapılmayan bebeklerde iştahsızlık görülebilir. 

Öncelikle iştahsızlığın gerçekten bir hastalık boyutunda olup olmadığını anlamak gerekir. Eğer bebek ilk 3 ay 800, ikinci 3 ayda ise 600 gramın üzerinde kilo aldıysa beslenmesi yeterli olarak kabul edilir. 

Bebeğin 1 aydan fazla iştahsızlık sorunu varsa doktora başvurulmalıdır. Bebeklik döneminde olan iştahsızlık ve büyüme gelişme gerilikleri ileriki hayatına da yansıyacaktır. İleri yaşlarda boy kısalığına neden olabilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat