Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerde hangi kusmalar normal kabul edilir?

137,989
kez izlendi
Puan: 4.65 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeklerde hangi kusmalar normal kabul edilir?

Bebek zorlanmadan kusuyorsa bu durum fizyolojik reflüye işaret eder. Bu durum yeni doğan bebeklerin %30 - 40'ında, 3 aylık bebeklerin %50'sinde, 4 aylık bebeklerin ise %70'inde görülür.

Fizyolojik reflü 6. aydan itibaren azalmaya başlar. Fizyolojik reflüde bebek beslendikten sonra ağız kenarından az bir şekilde süt akar. 

Yemek borusu ile mide arasındaki kaslar tam gelişmediği için mide çok doluysa fizyolojik olarak geriye doğru kaçak olabilir. Bu durum bebeği rahatsız etmeden kusma olarak adlandırılır. Ancak bu kusma miktar olarak çok fazlaysa, kusmadan sonra bebek fazla huzursuzlaşıyorsa, anne bebeği besledikten sonra 30 dakika kadar bebeği dik bir şekilde tutmalıdır. Kusmadan sonra bebeğin yatış pozisyonuna dikkat edilmeli, başı 30 - 40 derece yukarıda olmalıdır. 

Eforsuz kusmada annenin beslenme şekli de kusma şeklini artırabilir. Annenin çok fazla kola, çay ve kahve içmesi bebeğin kusma miktarını artırır. Anne çok kuruyemiş tüketiyorsa bu hem annede hem bebekte reflüye neden olabilir. Anne çok fazla çikolata tüketiyorsa kusma miktarı artar. Sucuk, salam, cips gibi katkı maddesi olan yiyecekler de kusmanın artmasına neden olabilir. 

Annenin tükettiği süt ve süt ürünleri kusma miktarının fazla olmasına neden olabilir. Aynı şekilde annenin yumurta tüketmesi bebeğin kusma eğilimini artırabilir. Çilek anne sütüyle bebeğe geçeceğinden kusma eğilimi artabilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat