Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerde guatr tedavisi nasıl yapılır?

9,696
kez izlendi
Puan: 1.86 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeklerde guatr tedavisi nasıl yapılır?

Yeni doğan bebeklerde hipotiroidi tedavisinin bir numaralı şartı klinik bulgular ortaya çıkmadan önce tedaviye başlamaktır. Bu da ancak tarama testi ile ortaya çıkar ya da bazı bebeklerde dikkatli bir muayene ile kafatasındaki bıngıldak denilen kafatasının büyük olması, kafa kemiklerinin birbirinden ayrı olması gibi bulgularla doktorun şüphelenip erkenden testleri yaptırması ya da bebeğin sarılarının uzayarak doktorun bundan şüphelenerek tekrar tiroit testi yaptırarak tanık konulması söz konusudur. Ancak en çok tarama testleriyle tanı konulur ve tedavi başlar. 

Bebeklerde guatr tedavisi

Eksik olan tiroit hormonunu bebeğe ağızdan verilebilir. Bu hormon ilaçları ülkemizde çok kolay bulunmakta ve çok ucuzdur. Cebinizdeki bozuk paralarla tiroit hormonu içeren ilaçları rahatlıkla alabilirsiniz. Bunlar küçük beyaz tabletler şeklindedir. Doktor bebeğin kilosuna göre dozu ayarlar ve bu tabletler ezilerek toz haline getirilir, bebeğe ağından verebilir.

Hipotiroidi tanısında ultrasonografi yapılıp da tiroit bezinin hiç olmadığı görülürse hormon tedavisi ömür boyu sürebilir. 

Tiroit bezlerinin yetersiz çalışması, küçük olması, farklı yerlerde olması gibi durumlarda tiroit hormonunun tedavisine başladıktan sonra 2 - 3 yaşına kadar tiroit hormonu vermek, sonra bu dönemde tiroit hormonunu 1 ay kadar kesip daha sonra tiroit fonksiyonlarını tekrar değerlendirmek ve bunun sonucuna göre hormon tedavisine devam edilip edilmeyeceğini karar vermek gerekir. Bunlar birazda hastanın kendi özelliklerine göre doktoru tarafından bilinecek tedavi stratejileridir. 

Videoyu Göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat