Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerde guatr neden olur?

5,537
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeklerde guatr neden olur?

Bebeklerde hipotiroidinin en sık karşınıza çıkan sebebi tiroit bezlerinin gelişmemesi, yani tiroit bezinin yokluğudur. Bunun dışında tiroit bezlerinin boynun ön tarafındaki yerinde değil de başka bir yerde ortaya çıkmış olması söz konusu olabilir. En çok da dil kökünde ortaya çıkar. Buna ektopik tiroit sözcüğü verilir. Bu durumlarda hipotirodi hastalığı ortaya çıkar. 

Bebeklerde tiroit hormonunun yapımında defekt varsa ki bu nadir bir durumdur. O yüzden bebekte de tiroit bezi büyüyebilir. Guatr denilen tablo ortaya çıkabilir.

Bebeklerde hipotiroidinin en sık sebebi, tiroit bezinin gelişimindeki kusurlardır. Bunun dışında daha nadir başka sebepler de vardır. Annenin kullandığı bazı ilaçlar bebekte guatr ve hipotiroidi hastalığına yol açabilir. Bunun dışında iyot eksikliğinde iyot metabolizmasındaki bazı defektlerde de yine guatrla beraber hipotiroidi ortaya çıkabilir.

Sarılık hipotiroidin bir sebebi değil, sonucudur. Özellikle tiroit hormonunun eksikliğinde vücuttaki tüm diğer hormonlar genel olarak yavaş çalışmaya başladıkları için karaciğerin de vücutta sarılığa yol açan bilirubin adındaki pigmenti metabolize edip vücuttan atma oranı azaldığı için sarılık uzar. Bebeklerde 14 günden daha uzun süren bir sarılık alta yatan bir hipotiroidi habercisi olabilir. 

Videoyu Göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat