Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerde guatr nasıl teşhis edilir?

3,860
kez izlendi
Puan: 3.75 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeklerde guatr nasıl teşhis edilir?

Hipotiroidi hastalığının teşhisi klinik bulgularına göre konulduğu zaman geç kalınmış demektir. Çünkü klinik bulgulardan zekâ geriliği geriye dönüşümsüz olabilir. Bu nedenle ülkemizde yaygın bir rahatsızlık olduğu için ulusal tarama programında hipotiroidi taraması yer almaktadır. 

Hipotiroidi hastalığı hiçbir bulgu vermeyebilir. Bebeğin topuğundan alınan bir damla kan ile tiroit bezinin fonksiyonuna ait bir test yapılmakta ve bu testin sonucuna göre eğer bebekte hipotroidi riski varsa bebekten kan alınarak vücuttaki tiroit hormonların düzeyi bakılıp tanı konulmaktadır. Eğer erken dönemde tanı bu şekilde konulursa da derhal hormon tedavisine gidilmektedir. 

Klinik ve laboratuvar testleri ile hipotirodi tanısı konulduktan sonra bunun en önemli sebebinin tiroit bezinin gelişmemesi, yani agenesis olduğu düşünülürse ultrason teknikleri istenilir ve tiroit bezinin görülmesi istenir. Bazen tiroit bezinin oluşmadığı agenezi görülür.

Tiroit bezinin farklı bir yerde ortaya çıkmasına, örneğin dil kökünde tiroit bezinin bulunması durumuna ise ektopik tiroit denilir. Bunlar ultrasonografi görüntülerle ortaya çıkartılır. Ancak ultrason yaparak bunları görmemiz tedaviyi değiştirmeyecektir. Metabolik problemlerinin ortaya çıkmaması, bebeklerde kalıcı zeka geriliğinin ortaya çıkmaması için tiroit hormonu hastalığının tedavi edilmesi ve bu tedaviye en az 1 - 2 yıl devam edilmesi gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat