Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerde guatr belirtileri nelerdir?

32,060
kez izlendi
Puan: 3.75 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeklerde guatr belirtileri nelerdir?

Bebeklerde hipotiroidi klinik bulgu vermeye başladığı zaman biz tanıyı koymakta geç kalmış olabiliriz. Yeni doğan bebekte doktoru en erken şüphelendiren bulgu belki bebeklerin başındaki kemiklerin arasındaki boşlukların çok büyük olması, kafanın arkasındaki bıngıldağın yarım cm?den daha büyük olması guatr belirtisi olabilir. Bu ilk gün bile doktorun dikkatini dikkatli bir muayene sonucunda çekebilir ve tiroit testi istenilebilir. 

Bebeklerde ilerleyen dönemde uzamış sarılık olması yani bebeğin 14. gününü geçmesine rağmen sarılığın geçmemesi hipotiroidi belirtisi olabilir. Eğer bu dönemlerde hipotiroidi hiç teşhis edilmez ve bebek tedavisiz kalırsa, ilerleyen dönemlerde 1. ayına doğru yavaş yavaş kabızlık, beslenmede güçlükler, dilinde büyüme, genel olarak kaslarında gevşeklik, hareketlerin azalması cildinin kalınlaşması ve kaslarının gevşemesinin nedeniyle göbeğinin fırlaması, göbek fıtığı olası gibi bulgular ortaya çıkar.

Bebeklerde bu bulgular ortaya çıktığı zaman artık zekâ etkilenmeye başlamış demektir. Eğer bir bebek hiç tedavi edilmezse yıllarca tedavisiz bir şekilde hipotiroidi kalırsa büyüdüğünde yemeğini bile yiyemeyecek kadar düşük oranda bir zekâsı olmakta, çok ağır keratinizim denilen bir tablo ortaya çıkmaktadır.

Videoyu Göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat