Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerde ense kalınlığı ne kadar olmalı?

114,059
kez izlendi
Puan: 1.80 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeklerde ense kalınlığı ne kadar olmalı?

Bebeklerde ense kalınlığı, baş ve popo mesafesi ile uyumlu olarak artar. Bebeğin ense kalınlığı 11. hafta sonunda yapılan ölçümde ortalama 1.2 mm, 13 hafta 6. günde ise 1.9 mm civarında olmalıdır. 

Genel olarak ense kalınlığı 3 mm'den fazla olduğunda bu durum, anarmol yani patolojik bir durum olarak kabul edilir ve artmış ense kalığından söz edilir. 3 mm'nin üzerindeki artışlarda artışın miktarı ile bebekte oluşabilecek anomalilerin ihtimali de giderek artmaktadır. 

Örneğin; ense kalınlığı ölçümü 3 mm'nin üzerinde olan fetuslarda tirizomi 13, 18 veya 21 görülme riski yaklaşık %6 iken, ense kalınlığı daha fazla artar ve 6 mm olursa bu oradan %48'e çıkar. 

Bebeğin ense kalınlığının ölçüldüğü ikili testte bebeğin kromozal anomali riski değerlendirilir. Ense kalınlığı artmış olan bebeklerin yaklaşık olarak üçte birinde kromozal anomali görülebilir. Bunların %75'i tirizomi 21 ve tirizomi 18'dir. Söz konusu bu testlerin mutlaka yapılması gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat