Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerde ek gıdaya ne zaman geçilmeli ve ne kadar verilmeli?

4,925
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeklerde ek gıdaya ne zaman geçilmeli ve ne kadar verilmeli?

İlk 6 ayda bebeğin sindirim sistemi özellikleri gerek bağırsak yapısı gerekse sindirim faaliyetlerindeki kullanılacak olan enzimler açısından anne sütü dışında veya ona en yakın bebek sütü dışında hiç bir gıdaya hazır değildir. Bu nedenle ek gıdaya 6 aydan önce başlanılmaması en doğru uygulamadır. 6. ayda ek gıdaya başlanıldığı zaman da annelerin dikkat etmesi gereken o ek  gıdayla tanıştırmaktır öncelikle doyurmak değildir.

Pratikte gördüğümüz en büyük yanlış ek gıda döneminde ek gıdaya başlayıp ilk iki ay içinde çocuğun yiyebileceği, bizlerin tükettiği her şeyi bizlerin miktarına yakın miktarlarda bebeğe verilmeye çalışılmasıdır. Bu yüksek protein ve kalori bebeği hızla obeziteye doğru yönlendirebilir veya alerji gibi veya sindirim sistemi yetersizlikleri gibi problemler yaşatabilir. Ve de anne sütü kaybına sebep olabilir. 

Anne sütü kaybı demek veya anne sütüne uygun, yakın bir formül bir sütle beslenmeyip ek gıdaya ağırlık vermek demek, bebeğin anne sütünde bulunan koruyucu faktörleri beyin gelişimi için destek olacak ürünleri alamaması demektir. 

"Ek"in adı üstündedir. Ek gıda için 7-8-9. aylarda 1-2 küçük çay bardağı ek gıda yeterlidir. 9 aydan sonra 10-11-12. ayda ise 2 küçük çay bardağı veya 3 küçük çay bardağı ek gıda yeterlidir. Bunun dışında diğer öğünler anne sütü veya anne sütü yoksa ona yakın devam sütü olmalıdır. 

Videoyu Göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat