Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerde duyma bozukluğu hangi hastalıklara bağlı olabilir?

3,739
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeklerde duyma bozukluğu hangi hastalıklara bağlı olabilir?

Bebeklerde duyma bozukluğu oldukça farklı sebeplere bağlı olabilir. Özellikle prematüre (zamanından erken doğmuş) bebeklerde duyma bozukluğu olabilir. Aynı zamanda çok ileri yeni doğan sarılığı olan bebeklerde duyma bozukluğu olabilir. Ciddi enfeksiyonlar geçiren bebeklerde de duyma hasarı kalabilir. 

Anne eğer bebek karnındayken bir enfeksiyon geçirdiyse bebekte duyma kaybı çok daha fazla olabilir. Bazı bebeklerde genetik olarak duyma kaybı vardır. Kalple ilgili sorunlarda olabilir. Ailesel bir yatkınlık varsa duyma kaybı olasılığı daha fazladır. 

Bebeğin normal işitiyor olması konuşma gelişiminde çok önemli birşeydir. Çünkü duyduğu seslere göre sesler çıkarmayı öğrenir. Duyma problemi olan çocukların konuşmasında baştan itibaren sorunlar görülmektedir. 

Duyma problemi olan bebeğin tepkileri, komut takipleri, duyusal dil gelişimleri normalin dışında olur. Aynı zamanda konuşurken belirli heceleri söylemediklerini sözcüğün yalnızca ilk ve son hecesini söylediklerini görmekteyiz. Bu da tam duyamadığından kaynaklanır. Aynı zamanda belirli sesleri hiç duymadıkları için hiç söylemediklerini görürüz. Duyma probleminin en kısa zamanda çözülmesi bebeğin konuşma gelişimini olumlu yönde etkileyecektir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat