Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerde dışkıda kan olması sorun belirtisi midir?

34,168
kez izlendi
Puan: 3.12 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeklerde dışkıda kan olması sorun belirtisi midir?

Bazen bebeklerin dışkısında kan olabilir. Bu kanın büyük bir çoğunluğu dışkının etrafına yapışmış ince çizgi şeklinde ya da çok küçük pıhtı şeklinde bir kan olabilir. Bebeklerde dışkıda görünen kan çoğunlukla popoda çatlaklara bağlıdır. 

Bebek için anne sütü bulunamadığı durumlarda, bebek inek sütü ile besleniyorsa inek sütü kakayı sertleştirir. Genellikle sert kaka yapan bebeklerde anüsün çizilmesine bağlı olarak dışkıda kan görülebilir. Bunun dışında bebeğin poposuna uygulanan fitiller, bebeğin poposunun sabunla uyararak kaka yapmasını sağlamak gibi uygulamalar da anüs bölgesini zedeler ve bebeğin kakasını yaparken popodan biraz kanama olmasına sebep olabilir.

İlerleyen dönemlerde bebeklerde anal fisür (popodaki çatlak) çok ağrılı bir kanama yapar. Ancak daha ilerideki aylarda kalın bağırsağın son kısımlarında ki polip denilen çıkıntılar, bebeğin kaka yaparken poposundan kırmızı renkte kan gelmesine yol açabilirler. Polip gibi yapısal anomalilerde oluşan kanamalar genellikle ağrısız olur. Bebeğin keyfi yerindedir ama kıpkırmızı kanlı bir kaka yapmaktadır.

Nadiren de olsa bazen bebeğin yediği kırmızı renkteki meyvelerin (örneğin kiraz, çilek) artıkları, hiç sindirilmeden popodan dışarı atılırken kan zannedilebilir. Bebeğin 1 gün öncesinde ne yediğini de düşünmeniz gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat