Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerde diş çıkarma sırası nasıldır?

86,190
kez izlendi
Puan: 3.40 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeklerde diş çıkarma sırası nasıldır?

Bebeklerde süt dişleri genel olarak 5. ve 9 aylar arasında çıkarlar. İlk çıkan dişler büyük çoğunlukla, alt, ön kesici dişlerdir. Daha sonra bunların üst karşıklıkları çıkar. Ardından bir yandaki kesiciler ve üstteki karşıklıkları çıkar. Bunların ardından köpek dişleri atlanır ve azı dişleri ile bunların üst taraftaki karşılıkları çıkar. 

Köpek dişleri ve üstteki karışıklıkları azı dişleri çıktıktan sonra çıkar. Unutulmaması gereken önemli bir nokta vardır: Tamamen sağlıklı bir bebekte ilk süt dişinin çıkması 15. aya kadar gecikebilir. Yani birinci yaş gününü kutlayan bir bebeğin ağzında hiç dişinin olmaması mümkündür. Anneler bazen "bebeğim 1 yaşına geldi hala diş çıkarmadı" diye üzülür ancak bu normal bir durumdur ve 15 aylık döneme kadar bu konuda endişe edilmesine gerek yoktur. 

Bebeklerde süt dişlerinin toplam sayısı 20'dir. Genellikle 2 yaş ile 2,5 yaş arasında toplam süt dişleri 20'ye tamamlanır. İlk dişten 20. dişin çıkmasına kadar olan süre içerisinde diş çıkış özellikleri genellikle genetik faktörlere bağlıdır. Annenin ve babanın bebekliklerindeki diş çıkarma şekilleri kendi çocuklarına da aynen yansır. 

Videoyu Göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat