Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerde cilt soyulması normal midir?

59,617
kez izlendi
Puan: 2.09 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeklerde cilt soyulması normal midir?

Doğumdan sonra bazı bebeklerin cildinin soyulduğu görülür. Bu aslında bir çeşit deri değiştirme de olabilir ama özellikle anne karnında normalden uzun süre kalmış bebeklerde, yani gebelik haftası 40 haftayı daha da aşmış bebeklerde son derecede belirgin olabilir. Eller ve ayaklarda buruşukluk ve hemen arkasından gelen parşömen kağıdı gibi soyulma denilen cilt soyuntuları, özellikle anne karnında uzun süre kalan bebeklerde gözükür. 

Bunun dışında bazı durumlarda gebelik süresinin normal olduğu hallerde de bebeklerde deri soyulması karşınıza çıkmaktadır. Çok büyük bir çoğunlukla her herhangi bir hastalık bulgusu değildir. Sadece basit nemlendiriciler kullanılarak tedavi edilebilir. Hatta tedavi edilmesine gerek yoktur ama şiddetli durumlarda nemlendirici yağlar ya da nemlendirici losyonlar kullanılmaktadır ve endişe edilecek bir durum değildir.

Bebeklerin cildindeki soyulmalar bazen birkaç hafta sürebilir. Özellikle 1 ayını geçtikten sonra bebeğin cildinde hâlâ soyulmalar devam ediyorsa ya da soyularak ilk tabakasını atmış olan bir cilt 2. kez tekrar soyulmaya başlamışsa, doktora götürmek gerekebilir.

Bunun dışında ciddi soyulmalarla beraber özellikle yanıktan sonra oluşan küçük su dolu kesecikler gibi, bebeğin cildinde soyulmalarla beraber sıvı dolu kesecikler oluşuyorsa ya da soyulan derinin altında kızarık ve sulanan bir deri ortaya çıkıyorsa, bunlar değişik cilt hastalılarının bulgusu olabilir. Böyle bir durumda ilk önce bir çocuk doktorunun bebeği görüp değerlendirilmesi iyi olur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat