Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerde bağırsak tıkanıklığı nedir?

1,130
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeklerde bağırsak tıkanıklığı nedir?

Bebeklerde bağırsak tıkanıklığı ağızdan alınan besinlerin popodan çıkarılamaması durumudur. Bunun birden fazla nedeni olabilir. Özellikle yeni doğan döneminde doğumsal anomaliler daha sıklıkla görülür veya anne karnındayken bağırsağın kendi etrafında dönmesi olarak tanımlanabilecek vol-vulus tablosu buna yol açabilir. Bu tabloda bebek kusma, karın şişliği, kaka yapamama şikayetleri ile başvurmaktadır. 

Yeni doğan döneminde doğumu takiben veya karın şişliği ile gelen ve beslenmeyi tolere edemeyen olgularda atrezi adını verdiğimiz, bağırsak bütünlüğünün tam olmadığı, bağırsakların birbirileri ile ilişkisinin olmadığı tablolar da mevcuttur. Bu tablolarda bebek beslenemez, beslendiklerini olduğu gibi kusar veya atrezinin seviyesine bağlı olarak bir iki gün beslenmeyi tolere edebilirler. Bunlarda en önemli özellik bebeğin kaka yapamaması ve karın şişliğinin belirgin olmasıdır. Bu tablolar özellikle doğumsal anomaliler ile birlikte olursa, tedavisi cerrahidir.

Yeni doğan dönemindeki bağırsak tıkanıklığı çocuklarda karın şişliği, kaka yapamama, safralı veya gıdavi kusmaları ile belirti gösteren, ağızdan alınan besinlerin poposundan çıkamaması olarak tanımlanabilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat