Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerde bağırsak tıkanıklığı neden olur?

1,424
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeklerde bağırsak tıkanıklığı neden olur?

Bebeklerde bağırsak tıkanıklığının birden fazla nedeni vardır. Özellikle yeni doğan döneminden bahsedecek olursa, bunlar daha çok doğumsal anomalilerin eşlik ettiği, bağırsakların herhangi bir seviyede bütünlüğünün olmadığı intestinel atrezilerdir. Bu, seviyesine göre duodonal atrezi, ileal atrezi, jejunal atrezi, rektal atrezi, anal atrezi olarak tanımlanabilir. Her seviyeye göre kendine özgü bulguları vardır.

Bebekte bağırsak tıkanıklığı popo kısmına daha çok yaklaştıkça, hastanın bulguları daha geç ortaya çıkar, daha geç belli olur.

Bebek anne karnındayken bağırsakta delinme olması durumunda, bebek yine bağırsak tıkanıklığı bulguları ile gelecektir. Çok nadir olmakla birlikte, bağırsakların iç içe geçmesi veya düğümlenmesi olarak adlandırılan invajinasyon olguları da aynı şekilde bebekte karın şişliği, safralı kusma ve kaka yapamama gibi belirtiler gösterir. 

Yeni doğan döneminde görülen, bağırsağın kendi etrafında dönmesi olan vol-vulus tablosu da benzer belirtilere yol açar.

Bebeklerin kakaları yeni doğan döneminde daha sert kıvamdadır. Bu da anne karnındayken sıvı dengesi ile ilgilidir. Bebek kakasının bu sertliği, bebekte bir tıkaç gibi davranarak mekonyum tıkacı sendromu adı verilen bir tablo oluşturur ki, bu da yine bağırsak tıkanıklığı belirtileri şeklinde görülür.

Nadir de olsa bebeklerde karın içi kitleler bağırsak tıkanıklığı olarak yansır. Ayrıca bebeklerde bağırsaklarda sinirlerin tam etkin çalışamadığı durumlarda da bebekler yine safralı kusma, karın şişliği ve kaka yapamama ya da zorlanarak kaka yapma şikayetleri yaşar. 

Bütün bu anlattığımız hastalıkların hepsi aslında bağırsak tıkanıklığı ile başvurulan bebeklerdir. Bebek safralı veya gıdavi kusar, karın şişliği olur ve kaka yapamaz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat