Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerde bağırsak tıkanıklığı nasıl tedavi edilir?

3,202
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeklerde bağırsak tıkanıklığı nasıl tedavi edilir?

Bebeklerde bağırsak tıkanıklığında ilk önce bebeğin rahatlatılması gerekir. Bunun için bebeğin burnundan midesine bir hortum salınır ve çocuğun kusması engellenir. Alttan, popo deliğinden lavmanlar yapılarak kaka çıkışı denenir. Ama bağırsak tıkanıklığının asıl tedavisi ameliyattır. Ameliyat ile bağırsak tıkanıklığına yol açan sebep ortadan kaldırılır. 

Bunlara tek tek bakacak olursa, eğer atrezi olgusu söz konusu ise, yani bağırsak bütünlüğünün olmadığı durumlarda bu olgularda karın ameliyatı yapılır ve ilgili bağırsak kısmı bulunarak çıkarılır, kalan kısımlar birbirine tekrar dikilir.

Vol-vulus gibi tablolarda yapılan karın ameliyatlarında bağırsağın canlılığı, kanlanmasının miktarı çok önemlidir. Eğer bağırsak çürümeye başlamadıysa, canlılığını koruyorsa dönen kısım düzeltilir ve işlem biter. Ancak bağırsak canlılığı bozulmuş ise ne yazık ki bu kısmın çıkarılması gerekir. Çıkarılan miktara göre kalan bağırsağın dinlenmesi için geçici bir süre ile bağırsak daha yukarı bir seviyeden karna ağızlaştırılır. 

İnvajinasyon gibi bağırsak düğümlenmesi durumlarında ise özellikle küçük yaş grubunda makattan hava vererek açma yöntemi adını verdiğimiz pnömatik redüksiyon işlemi yapılır. Burada skopi cihazı altında makattan hava vererek bağırsağın açılması gözlenir. Bu işlem dört ihtimalli bir işlemdir. Açıldığında sorunsuz olarak seyreder. Ancak işlemin başarısız olması durumunda açık ameliyata geçilmesi gerekir. Açık ameliyatta da yine vol-vulusta olduğu gibi bağırsağın canlılığı, bağırsağın kanlanmasının durumu çok önemlidir. Bağırsak canlılığı yerine ise invajine segment birbirinden ayrılır ve işlem sonlanır. Bağırsak canlılığı bozulumuş ise bağırsaktaki çürümüş kısmın çıkarılması, kalan kısımların birbirine dikilmesi gerekir. Çürüme olmuş miktar çok fazla ise kalan kısmın canlılığından çok emin olamıyorsanız bağırsak karna ağızlaştırılır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat