Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerde bağırsak tıkanıklığı nasıl sorulara yol açar?

1,071
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeklerde bağırsak tıkanıklığı nasıl sorulara yol açar?

Bebeklerde bağırsak tıkanıklığı bebeklerin karnının şişmesine, safralı veya gıdavi kusmasına ve kaka yapamamalarına yol açar. Bütün bu bulgular, aslında tıkanıklığın yeri ile alakalıdır. 

Bebekte bağırsak tıkanıklığı ağız ve mideye ne kadar yakın ise bulguların şiddeti o kadar fazla olacaktır. Ancak onikiparmak bağırsağının tıkanıklığında çocuk gıdavi kusarken anal atrezi adını verdiğimiz, daha uç noktadaki tıkanıklıkta çocuk safralı kusmaya başlayacaktır. Kusma süreleri de aynı şekilde değişiklik gösterecektir. 

Daha yukarıdaki bağırsak tıkanıklıklarında bebek erken dönemden itibaren beslenmeyi tolere edemeyecek, kusmaya başlayacak, hızla kilo kaybeder. Daha ileri seviyedeki, aşağıdaki tıkanıklıklarda kusma daha geç olacak, olgu bir iki saat veya belki bir gün beslenmeyi tolere edebilecektir. Her iki olguda da bebekte karın şişliği olur. Ancak karın şişliği seviyesi ve şiddeti değişiklik gösterir. 

Bebekte bağırsak tıkanıklığı nedeni, invajinasyon adı verilen bağırsak düğümlenmesine bağlı ise, bebeğin makattan kanama şikayeti oluşur. Olguya müdahale edilmeme seviyesine bağlı olarak bağırsakların kanlanmasında bozulma ve çürüme görülme ihtimali artacaktır. 

Bağırsak vol-vulusunda yani bağırsağın kendi etrafında dönmesi durumunda çocuğa hızlıca cerrahi müdahalede bulunulması gerekir. Çünkü bu tabloda da bağırsak kanlılığını kaybedecek ve çürümeye başlayacaktır. 

Kitle olguları ise daha yavaş seyreden, daha geç bulgu veren olgulardır. Burada tıkanıklığın kendisinden ziyade kitleye bağlı şikayetler daha ön plandadır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat