Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerde alerjik egzama neden olur?

39,208
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeklerde alerjik egzama neden olur?

Egzama nedeni pek çok şeyden kaynaklanabilir. Egzamalı çocukların cildin yapısında bulunan yağ miktarında ve içeriğinde değişme olur. Cildin yapısındaki bu değişme sonucunda deriden yoğun su kaybı olur. Su kaybı dirençli kaşıntıya neden olur. Cildin yapısının bozulmasıyla alerjik gıdalar veya çeşitli kimyasal maddeler cilde daha fazla zarar vererek iltihap hücrelerin cilt bölgesine toplanmasına neden olur. Bu olaylar sonucunda da ciltte egzamanın belirtileri ortaya çıkar.
 
Egzama gelişmesinde genetik çok önemlidir. Filaggrin mutasyonu denilen genetik bir bozukluk egzama oluşmasında önemlidir. Bu genetik bozukluk sonucu cildi dış etkenlerden koruyan bariyer özelliğinde bozulma görülmektedir.

Bebeklerde özellikle en önemli nedenler gıda alerjisidir. Egzamalı çocuklar genellikle cilt doktorlarına gider. Doktorlar da onlara nemlendirici ve kortizonlu merhemler verir. Düzelir veya düzelir gibi olur ama bir türlü düzelmez. Çünkü altta yatan neden gıda alerjisi olup alerjik gıdayı aldıkça da düzelmez. Bu nedenle egzama teşhisi konan çocuklarda kesin nedenin bulunması gerekmektedir.

Egzamalı çocukların cildi çok kurudur. Bu nedenle cildi kurutan sabun ve şampuanlar da cildin kuruluğunu daha da artırmaktadır. Yünlü kıyafetler de cilde zarar vermektedir.

Egzamalı çocukların ciltleri narin olduğu için çok dikkatli olmak gerekir. Sıkı kıyafetlerden de sakınmak gerekir.

Egzamalı çocukların saçlarında sıklıkla konaklar vardır. Saçlı deride konağa seboreik dermatit denir. Egzamalı çocuklar seboreik dermatit bakımından incelenmelidir. Sedef hastalığı ve uyuz yönünden de incelenmelidir.

Egzamanın bilinmeyen birçok nedeni de olabilir.

Sonuç olarak egzamanın en sık nedeni genetiktir. Bu nedenle ailede alerjik hastalık açısından sorgulanmalıdır. Genetik yanında gıda alerjisi önemli bir neden olup hangi gıdanın egzamaya neden olduğu araştırılmalı ve sorumlu gıda bulunursa diyet yapılması önerilmektedir. Sorumlu gıdanın en az 6 ay süreyle yasaklanmasıyla egzamada belirgin bir düzelme olacaktır.

Videoyu Göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat