Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebekler neden kusar?

170,884
kez izlendi
Puan: 4.65 / 5
Detaylı Açıklama

Bebekler neden kusar?

Kusma ve bulantı herhangi bir hastalık değildir. Bu belirtiler birçok hastalığın ortak bulgularıdır ve bu bulgular birçok nedenden kaynaklanabilir. 

Sadece kusma dahi bebeğin huzursuz olmasına yol açar. Kusma bebekte sıvı kaybına da neden olur. Bebeğe verilen ilaçların yan etkisi olarak kusma görülebilir. Zehirlenme ya da ortamdaki hava kirliliği de kusmaya neden olabilir. Bu nedenle kusma bir hastalık değil, bulgudur. 

1 yaşına kadar olan bebeklerde görülen kusmanın en büyük nedeni enfeksiyondur. Bağırsak enfeksiyonu, üst solunum yolu enfeksiyonları, orta kulak iltihabı ve idrar yolu enfeksiyonu kusmaya neden olabilir. 

Bağırsaklarda tıkanıklık, apandisit ve bağırsak düğümlenmesi kusmaya neden olur. Menenjit, beyin kanaması gibi santral sinir sistemine bağlı hastalıklar kusmaya neden olabilir. Şeker hastalığı gibi metabolik hastalıklar kusmaya neden olabilir. Bazı doğumsal anomaliler de kusmaya neden olabilir. Bebeğin kullandığı ilacın yan etkisi olarak kusma görülebilir. 

Yeni doğan bir bebekte görülen kusmanın en büyük nedeni fizyolojik durumlardır. Yeni doğan bebeklerin %60'ı 4. aya kadar kusabilir. İkinci neden ise bağırsak enfeksiyonudur. 

Eğer bebek 2 - 3 aylık ve fışkırarak kusuyorsa mide çıkışında bir darlık oluşmuştur. Bebeğin kusmuğu safralıysa ince ya da karanlık bağırsakta tıkanıklık olabilir. 

Kusmuk kahverengi ya da kanlıysa mide kanamasından şüphelenmek gerekir. Üst solunum yolu enfeksiyonu ya da zatürre durumlarında midede besinlerin emilimi gecikir. Bu da bebekte balgamlı kusmaya neden olur. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat