Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebekler ne zaman ayağa kalkmaya başlar?

48,753
kez izlendi
Puan: 4.57 / 5
Detaylı Açıklama

Bebekler ne zaman ayağa kalkmaya başlar?

Bebeklerin ayağa kalkma zamanı bebekten bebeğe değişir.  4. 5. ayda kollarından tuttuğunuz zaman ayağa kalkabilir. İlk başlarda bebeğin ayaklarından, ellerinden tuttuğunuz zaman ayakta durmasını sağlayabilmesi için bir refleksi vardır. Bu refleks 4. - 5. aylık olduğunda ortadan kaybolur. Bu süreden sonra amaçlı olarak ayakta dururlar.

Bebeklerin kendi kendilerine ayağa kalkmaları ise genellikle 9. 10. ayda gerçekleşir. Bu arada da bebeğimize çok hızlı nörolojik gelişim söz konusudur. Bu dönemde bebekte bir miktar huzursuzluk da görülebilir. Hızlı bir nörolojik gelişimin sonucu olarak bebeğin bir anda kendi kendine ayağa kalktığını görürüz. Tam bu dönemlerde bebekte uykuyla ilgili sıkıntılar da yaşanır, çünkü sürekli ayağa kalkmak ister, yeni  öğrendikleri bu yeteneği sürekli sergilemek isterler. Bu yeni becerilerini geliştirmek istedikleri bu dönem, bebekteki bu istek uykusunu da etkileyebilen bir durumdur.

Bebeklerin 6. aydan itibaren yavaş yavaş ayağa kalkması mümkün hale gelir. 9. 10 . ayda ayağa kalkmalarını bekleriz ama 1 yaşından sonra kendi kendilerine ayağa kalkamıyorsa bu bir sorun olabilir. Bu nedenle bu dönemde bebeğin dikkatli değerlendirilmesi gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat