Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebekler hangi durumlarda işitme cihazı kullanmak zorunda?

5,115
kez izlendi
Puan: 1.12 / 5
Detaylı Açıklama

Bebekler hangi durumlarda işitme cihazı kullanmak zorunda?

Yeni doğan bebeğin genel muayenesinin bir parçası olarak kulaklarına da dikkat edilir. Kulaklarına öncelikle otoskop dediğimiz aletle bakılır. Yeni doğan bebeğin kulaklarının içi verniks kazeoza ile dolu olabilir. Yani yeni doğanın cildini saran maddeyle dolu olabilir. 

Muayenede yeni doğanın duyması değerlendirilir. Nasıl tepki veriyor, acaba moro refleksi mi yapıyor, korku refleksi mi gösteriyor gibi sese nasıl tepki verdiği muayenenin bir parçasıdır. 

Tüm dünyada yeni doğanda duyma testi önerilir. Her yeni doğana 1 ay içerisinde duyma testi yaptırılmalıdır. Doğumsal bir işitme problemi varsa, rahim içi enfeksiyonlara bağlı kalıcı bir hasar varsa, kulakta başka şekilde çözülemeyecek ciddi bir problem varsa ve duyma konuşmasını, günlük hayatını etkileyecek boyuta geldiyse bebeklerin işitme cihazları kullanmaları gerekebilir. 

İşitme cihazı kullanan bebekler mutlaka uzman denetiminde olmalıdır. Bu konuda tecrübeli bir kulak burun boğaz hekimi, aynı zamanda bir konuşma terapisti ve çocuk hekimi bu takımın içinde olmalıdır. Bu bebekler çok sıkı bir şekilde takip edilmelidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat