Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebek masajının püf noktaları nelerdir?

2,942
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Bebek masajının püf noktaları nelerdir?

Sevgili anne ve babalar, bebeğimizin banyosunu bitirdikten ve onu kuruladıktan sonra biraz bebeğimizi mutlu etmek, rahatlatmak ve daha rahat uykuya dalmasını sağlamak için masaj yapabiliriz. Şimdi size bebeğimizin masajı ile ilgili birkaç tane püf noktası anlatacağım.

Bebeklerin cildi yoğun sinir dokusu içeriğinden dolayı beyin ile yakından temas içindedir. Aslında bebeğin beyninin devamı cildidir. Bebeğin beyni ve cildi bir bütünlük içindedir. Bu nedenle, bizim cilde yapacağımız uygun hareketlerle olan masajlar bebeğin nörolojik gelişimini hızlandırır ve katkı sağlar. Zaten bazı hasta bebeklerde nörolojik gelişimi hızlandırmak için yapılan fizyoterapinin asıl amaçlarından birisi de beyne, deri aracılığı ile uyaranlar göndererek beynin iyileşmesini sağlamaktır.

Bebek masajının püf noktaları

Bebek masajını her bebeğe özel hareketlerle yapmamız gerekir. Her bebeğin masaj sırasında hoşlandığı ya da hoşlanmadığı hareketler farklı olabilir. Bu nedenle bebeğiniz için en uygun masaj programını aslında bu konuda tecrübe kazanmış bir bebek hemşiresi veya bir fizyoterapist ile beraber belirlenmesi daha iyi olacaktır. 


Masaj sırasında kullanılan bebek ürünlerinin dikkatle seçilmesi gerekir. Çünkü bebeğin cildi erişkinlerin cildine göre çok daha ince ve geçirgendir. Masaj sırasında kullandığımız ürünler içinde bebek için toksik olabilecek maddeler varsa bunlar ciltten kana geçerek etki gösterebilirler. Bu nedenle daima bebeklere özel, içinde toksik madde bulunmayan masaj ürünlerinin kullanılması gerekir.

Bebeğinize masaj yaparken kullanacağınız ürünlerde alkol, paraben, SLS, SLES, boya gibi toksik içerikler olmaması gerekir.

Bebek yağını avucumuzun içine dökerek, avcumuzu birbirine sürterek, daha sonra da yumuşak hareketlerle bebeğin kollarına, bacaklarına masaj hareketleri yaparak masaj işlemini tamamlarız. 

Sağlıklı bir bebekte, herhangi bir sorunu olmayan bir bebekte, annenin biraz da içgüdülerine güvenerek, ellerini masaja uygun bebey yağı ile yağladıktan sonra kollarından, bacaklarından ve gövdesinden yumuşak hareketlerle masaj yapabilirsiniz. Burada içgüdülerinize güvenebilirsiniz.


Bebek masajının aşamaları
- Bebek masajı için bebeğimizin cildi ile uyumlu bir bebek yağı seçelim.
- Elimize bir miktar yağ alalım ve avcumuzu birbirine sürterek elimize yayılmasını sağlayalım.
- Bebeğimizin tüm vücudunu yumuşak hareketlerle ve içgüdülerimize güvenerek bebek yağımız ile yavaşça ovalım.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat